TİDE - Türkiye İç Denetim Enstitüsü
Kullanıcı Adı: Şifre: Üye olmak istiyorum | Şifremi unuttum
TİDE
TIDE ECIIA IIA
TİDE, ECIIA ve IIA üyesidir
About TIDE
TIDE Hakkinda
Hakkımızda / Çalışma Komiteleri / Akademik Iliskiler Komitesi / Komite ile Ilgili Genel Bilgiler

AKADEMIK ILISKILER KOMITESI

AMAÇ

(TIDE)-Akademik Iliskiler Komitesi; iç denetim mesleginin akademik dünyada taninmasi, meslek konusunda yapilan akademik çalismalarin tesvik edilmesi ve akademik iliskilerin gelistirilmesi amaciyla faaliyet göstermektedir. Bu kapsamda, topluma, meslektaslara, meslektas adayi gençlere, onlari yetistiren ve iç denetim alaninda verdikleri veya yönlendirdikleri eserlerle fark yaratan akademisyenlere, meslegin etik ve uluslararasi standartlari ve dogru referanslari isiginda destek olabilmek ve hepsinden önemlisi meslege kalici katkilar saglayabilmek komitenin misyon ve vizyonunda ifadesini bulan temel amaçlaridir.

YAPISI:

Komite, çalisma esas ve usulleri kendi yönetmeliginde belirlenen çerçevede teskil olunarak; faaliyetlerini, (TIDE) Yönetim Kurulunun ilgili üyesi/üyelerinin destek ve katilimiyla sürdürür.

SORUMLULUKLAR/ÇALISMA KONULARI:

 1. Ülkemiz akademik kurumlarinda hazirlanan meslegi ilgilendiren konularda yüksek lisans ve doktora tezlerine ulasilarak, (TIDE) bünyesinde akademik tez veri tabani olusturulmasini saglayarak meslek üzerine yapilan akademik çalismalarin izlenmesi ve gelisimine destek olmak, üniversitelerimizde mevcut akademik egitim programlarini incelemek ve meslegin ihtiyaçlari dogrultusunda gelisimine katki saglamak,
 2. IIA - Uluslararasi Iç Denetçiler Enstitüsü’nün IAEP - Internal Auditing Education Partnership olarak adlandirdigi akademik gelisim programinin tanitimini ve Türkiye’de uygulanmasina yönelik gerekli hazirliklari baslatmak, bu program esas alinarak ülkemize özgü bir akademik gelisim programi gelistirmek ve uygulanmasini saglamak,
 3. Iç denetim mesleginin üniversitelerde tanitimi için denetim kulüplerinin kurulmasi ve faaliyetlerini tesvik etmek, denetim kulüplerince düzenlenen etkinliklere katilmak, denetimde kariyer olanaklarinin gelistirilmesi ve tesvik edilmesi için üniversite ögrencilerine, meslektas adaylarina meslegin tanitimina yönelik etkinlikler düzenlemek.
 4. Ülkemizde iç denetim mesleginin gelisimine katkida bulunmak, meslektaslarimizin ihtiyaci olan Türkçe kaynaklarin gelistirilmesi ve erisimini kolaylastirmak amaciyla Türkçe kaynak ve yayin envanteri hazirlamak ve mesleki literatüre katki saglamak, Komite çalismalarini, proje sonuçlarinin düzenli ve öngörülen araliklarla (TIDE) Yönetim Kurulu, IIA Uluslararasi Akademik Iliskiler Komitesi ve ECIIA ile paylasilmasini saglamak,
 5. (TIDE) – Akademik Iliskiler Komitesi, Akademik Iliskiler Yürütme Kurulu ve Çalisma Gruplari olarak tüm çalismalarin dökümante edilmesi ve arsivlenmesi.

Çalisma Düzeni:

Akademik Iliskiler Komitesi Baskani, komiteyi temsil eder, gündemini belirleyerek, görev dagilimini yapar ve alinan kararlari yürütür. Kararlar açik oy ile alinir. Karar yeter sayisi katilanlarin salt çogunlugudur. Çekimser oy kullanilmaz. Esit oy halinde baskanin oyu karari belirler. Komitenin idari görevleri, yazisma, raporlama, arsiv ve iletisim isleri ile genel sekreter eliyle görülür. Ancak, Akademik Iliskiler Komitesi tarafindan üretilen her türlü belge, rapor ve görsel doküman Türkiye Iç Denetim Enstitüsü Merkezinde muhafaza olunur.

Çalisma Ilkeleri:

 1. Akademik Ilisikler Yürütme Kurulu olusturulur.
 2. Ihtiyaca göre belirlenecek sayida Komiteye bagli Çalisma Gruplari kurulur.
 3. Komite yilda en az 4 defa toplanir.
 4. Komite üyeleri çalisma grup toplantilarina azami oranda katilir.
 5. Toplanti notlari düzenli olarak tutulur ve ilgililere dagitimi yapilir.
 6. Toplanti mekani konusunda Türkiye Iç Denetim Enstitüsü’nden yardim alinir.
 7. Yillik faaliyet raporu hazirlanir.
 8. Ortaya çikan her türlü doküman arsivlenir.
 9. Bütçe gerektiren islerin planlamasi yapilir.
 10. Gönüllü katilimcilik esasina göre çalisilir, komite faaliyetlerine aktif katilim izlenir ve dönemsel olarak degerlendirilerek aktif olarak komite çalismalarina katilamayan üyelerin üyeligi düsürülür.
 11. Iletisimin sürekliligi saglanir, bu konuda elektronik ortam ve araçlardan faydalanilir.
 12. Gönüllü katilimin olanaklar çerçevesinde ödüllendirilmesi esastir.

Seminer Programı

Diğer Sitelerimiz

İç Denetim Dergisi

Türkiye İç Denetim Kongresi

Mesleki Gelişim Akademisi

Akademik Forum 2016

İç Denetime Genç Bakış

Sanal Müze

Site İçi Arama

Ara


Site Haritası / Sıkça Sorulan Sorular

Basn Odas
Basın Odası Mevzuat Envanteri