TİDE - Türkiye İç Denetim Enstitüsü
Kullanıcı Adı: Şifre: Üye olmak istiyorum | Şifremi unuttum
TİDE
TIDE ECIIA IIA
TİDE, ECIIA ve IIA üyesidir
About TIDE
TIDE Hakkinda
Yayınlar / Bülten / Bülten Arşivi / Ağustos 2006 Bülteni

AĞUSTOS 2006

Saygıdeğer Meslekdaşlarımız ve Sayın Üyelerimiz,

Türkiye İç Denetim Enstitüsü Derneği'nin aylık olarak gerçekleştirdiği faaliyetleri, önümüzdeki dönemler için faaliyet planlarını ayrıca üyesi olduğumuz 'Institute of Internal Auditors -IIA' ve Avrupa İç Denetim Enstitüleri Konfederasyonu 'ECIIA' den haberleri ve gelişmeleri sizlerle paylaşmak amacıyla yayınladığımız İç Denetim Bültenimizde sizlerle Temmuz ayında gerçekleştirdiğimiz faaliyetler ile Ağustos ayı faaliyet planımızı paylaşacağız.

IIA ve ECIIA'den Haberler

IIA' in en bilinen CIA Sınav inceleme aracı "Gleim's CIA Review"in 12. baskısı çıktı!

Sınava hazırlanmak için genel bilgiler ve çalışma ünitelerini (her biri IIA İçerik Tanımlama Başlıkları temel alınarak hazırlanmış kapsamlı özetleriyle) bulabileceğiniz kitapta, aynı zamanda çoktan seçmeli sorular ve bu soruların ayrıntılı çözümleri de bulunmakta.

Genel Bilgi Tabanı (Common Body of Knowledge ) çalışmasına, bugün kayıt yaptırabilirsiniz!

Genel Bilgi Tabanı (CBOK) iç denetimin dünya çapında nasıl uygulandığının kapsamlı bir şekilde anlaşılmasına yönelik süregelen bir araştırmadır. Programın temelini dünya genelinde denetçilere dağıtılan, işleriyle alakalı bir anket oluşturmaktadır. Anket sonuçları 120.000'den fazla IIA üyesine rehberlik, standardlar ve sertifaka sınavları konularında yardımcı olacaktır. İç denetimin geleceğinin şekillenmesine yardımcı olmak için Eylül ayında yayımlanacak olan bu ankete www.theiia.org sitesinden kayıt yaptırabilirsiniz.

Çocuklar İç denetim mesleği hakkında ne düşünüyor?

Çocuklar, doktorların, polislerin ve itfaiyecilerin yaptıkları iş hakkında bilgi sahibidirler. Peki ya iç denetimciler hakkında? IIA olarak çevrenizdeki çocukların işiniz hakkında ne düşündüğünü merak ediyor, ve bunu çocukların kendi kelimelerinden duymak istiyoruz. Hedefimiz dünya'nın her yerinden çocuklar'ın bakış açılarını bir kitapçıkta toplamak. Tek şart ise 11 yaşından küçük olmaları.
Çevrenizdeki çocukların cevaplarını isterseniz pr@theiia.org adresine elektronik olarak ya da posta yoluyla IIA Communications & PR, 247 Maitland Ave., Altamonte Springs, FL 32701 ABD adresine gönderebilirsiniz. İş ünvanınızı, açık iletişim bilgilerinizi, çocuğa olan yakınlık derecenizi, (baba, anne, büyük anne/baba, komşu vb.) ve çocuğun adını ve yaşını da belirtiniz. Fotoğraflara ve çocuğun kendi çizimlerine de kapımız açık!

Organizasyonlar

IIA'nın semineriyle yeteneklerinizi bir adım öteye götürün!

Bu heyecan verici şehirlerde IIA'nın özel denetim eğitimine kayıt yaptırmak için vakit daralıyor:

Yer
Başlangıç Tarihi
San Diego, CA, USA
14 Ağustos
Palm Beach, FL, USA
28 Ağustos
Denver, CO, USA
11 Eylül
Los Angeles, CA, USA
18 Eylül
Orlando, FL, USA
25 Eylül
Geç olmadan kayıt yaptırmanızı tavsiye ediyoruz, çünkü sınıflar hızla doluyor! Seminerlerin tam takvimini incelemek için sizi IIA eğitim sayfasına göz atmaya davet ediyoruz. http://www.theiia.org/training

Geç olmadan kayıt yaptırmanızı tavsiye ediyoruz, çünkü sınıflar hızla doluyor! Seminerlerin tam takvimini incelemek için sizi IIA eğitim sayfasına göz atmaya davet ediyoruz. http://www.theiia.org/training

25. Yıllık Kamusal Denetim Konferansına şimdi kayıt yaptırın!
Federal, eyalet ve yerel kamusal denetim için en yeni bilgilerden haberdar olun. 6-7 Eylül'de Washington D.C'de gerçekleşecek, Konusu "Sıkıntılar ve Fırsatlar: Gelecekten kopmamak" olan 25. Yıllık Kamusal Denetim Konferansına katılmanızı bekliyoruz. GAO'nun(ABD Genel Muhasebe Kurumu) Kontrolorü David Walker ve Ulusal Güvenlik departamanının teftiş generali Richard Skinner gibi uzman konuşmacıların katılacağı bu bilgi kaynağından faydalanmak için hemen kayıt olun.

SOX: Süreç Geliştirme Çalışma Forumunda Sarbanes-Oxley'i bir sonraki seviyeye taşıyın
14 Ağustos'ta; IIA San Diego, CA, ABD de gerçekleştirilecek olan SOX Süreç Geliştirme Çalışma Forumunu'na katılmanızı bekliyoruz. Son derece interaktif bir ortamda gerçekleşecek olan bu forum, ileri düzey SOX takımlarının süreçlerini geliştirmeleri ve programlarını güçlendirmeleri için tasarlandı. Sınıf büyüklüğü, etkileşimi en üst seviyeye çıkarmak için sınırlı bir sayıda tutulacaktır. Koltuğunuzu bugünden ayırtın.

TİDE'den Haberler

Geleneksel İç Denetim Kongrelerinin, 10. sunu 17 Kasım 2006 tarihinde, "Geleceği Şekillendirmek" teması altında, hep birlikte İstanbul / Crown Plaza gerçekleştiriyoruz. Katılım detaylarını Eylül ayı içinde web sitemizde bulabileceğiniz gibi ayrıca, elektronik postalarınıza da yollanacaktır. Lütfen ajandanızda, mesleğimize ve meslektaşlarımıza birlikte değer katacağımız günü şimdiden işaretleyiniz.

Sertifikasyon' Haberleri

Sertifikasyonla ilgili ayrıntılı bilgilere TİDE'nin http://tide.org.tr/TIDEWEB/IcSayfa.aspx?KodAl=241 ve IIA'in http://www.theiia.org/index.cfm?doc_id=12 bağlantısından ulaşabilir, internet sitesinde cevabını bulamadığınız sorularınız için sertifikasyon@tide.org.tr adresine e-posta gönderebilir ya da Sn. Ali Şîr Yardım ile irtibata geçebilirsiniz. CCSA sertifikası için gerekli olan Fasilitasyon Teknikleri eğitimi için ön katılımla ilgili bilgi toplanmaya başlanmıştır. Katılımcı sayısına göre Eylül veya Ekim ayında düzenlenmesi planlanmaktadır. Ayrıca şu anda planlama aşamasında olan Eylül ve/veya Ekim aylarında düzenlenecek olan CIA Sınavı Hazırlık kursları ile ilgili duyurular tarafınıza gönderilecektir. Sertifikasyon eğitimleri ile ilgili tüm sorular için sertifikaegitim@tide.org.tr adresine e posta gönderebilir ya da Sn. Ebru Alışık ile irtibata geçebilirsiniz.

Dergi Çalışmaları

İç denetim dergisi üyelik aidatı kapsamı içine alındığından, 2006 aidatını ödeyen (geçmiş borcu olmayan) üyelerimize ücretsiz olarak gönderilmektedir.

Makale ve yazılarınız ile ilgili ele alınmasını istediğiniz konuları ve ne şekilde sponsorluk desteği sağlayabileceğinize ilişkin önerilerinizi dergimizin dergi@tide.org.tr adresine ulaştırabilirsiniz.

Web Sitesi

Yeniden yapılandırılan internet sitemiz aracılığı ile sizlere ulaşmaya devam etmekteyiz.

Web sitesi ile ilgili önerileri web@tide.org.tr adresine iletebilirsiniz.

Eğitimlerimiz

TİDE tarafından verilen eğitimlerin zenginleştirilmesi ve eğitmen havuzu oluşturulması için bir çalışma başlatılmıştır. Öncelikle Yönetim, Denetleme, Disiplin ve Danışma Kurulu asil ve yedek üyelerinin eğitmen olması talep edilmiştir. Alınan veriler doğrultusunda eğitim programı hazırlanarak üyelerimizin görüşlerine sunulacaktır.

Kurumlarınız ve sizler için gerekli olduğunu düşündüğünüz eğitim konularını bizlere bildirirseniz bu taleplere göre de eğitim planlamalarımıza ilaveler yapabiliriz.
Ayrıca eğitim verme konusunda gönüllü iseniz; Sn.Elif Buluç ile egitim@tide.org.tr adresinden irtibata geçebilirsiniz.

Akademik İlişkiler

14 Haziran 2006 günü İstanbul Ticaret Üniversitesi'nde kurucu üyelerimizden Sn. Hakan Veral'in vermekte olduğu iç denetim dersine başkanımız Sn. Şenol Toygar ve başkan yardımcılarımız Sn. Elif Buluç ve Sn. Ali Şir Yardım katılarak TİDE'yi ve İç Denetim mesleğini tanıtan bir sunuş yapmışlardır.

Akademik ilişkilerden sorumlu başkan yardımcısı Sn. Elif Buluç Houston'da düzenlenen Uluslararası İç Denetim Konferansını takiben İç Denetim Eğitim Sempozyumu ve Uluslararası Akademik İlişkiler Komitesi toplantılarına katılmıştır. İç Denetim eğitiminin üniversitelerde geliştirilmesi için çalışmalar IIA'den edinilen bilgiler ile devam ettirilmektedir. Bu amaçla çeşitli üniversiteler ile görüşmeler devam etmektedir.

IIA tarafından desteklenmiş iç denetim programı oluşturmak üzere IIA ve bir üniversite ile görüşmelerimiz devam etmektedir.

Akademik ilişkiler komitesinde aktif olarak görev almak isteyen veya önerileri olan üyelerimizin akademik@tide.org.tr adresinden Sn. Elif BULUÇ ile irtibata geçmesi rica olunur.

Yeni Katılan Üyelerimiz

TİDE ailesine yeni katılan üyelerimize hoşgeldiniz diyor, düzenlenecek ilk aile toplantısına davet ediyoruz.

Şeyda SAN - AKBANK
Bekir Yener YILLDIRIM - TÜRKİYE SERMAYE PİYASASI ARACI KURULUŞLAR BİRLİĞİ
Burcu ÖZSOY - ALARKO HOLDİNG
Pınar KAYMAZ - ALARKO HOLDİNG
Melis AYLIKÇI - ALARKO HOLDİNG
Ece BAŞOL - AKBANK
Polat ŞEN - ARÇELİK
Rafet YILDIRIM - İPRAGAZ
Turgut BAYKAL - OYAKBANK

Seminer Programı

Diğer Sitelerimiz

İç Denetim Dergisi

Türkiye İç Denetim Kongresi

Mesleki Gelişim Akademisi

Akademik Forum 2016

İç Denetime Genç Bakış

Sanal Müze

Site İçi Arama

Ara


Site Haritası / Sıkça Sorulan Sorular

Basn Odas
Basın Odası Mevzuat Envanteri