TİDE - Türkiye İç Denetim Enstitüsü
Kullanıcı Adı: Şifre: Üye olmak istiyorum | Şifremi unuttum
TİDE
TIDE ECIIA IIA
TİDE, ECIIA ve IIA üyesidir
About TIDE
TIDE Hakkinda
Yayınlar / Bülten / Bülten Arşivi / Eylül 2004 Bülteni

EYLÜL 2004

Saygıdeğer Meslekdaşlarımız ve Sayın Üyelerimiz,

Türkiye İç Denetim Enstitüsü Derneği'nin aylık olarak gerçekleştirdiği faaliyetleri, önümüzdeki dönemler için faaliyet planlarını ayrıca üyesi olduğumuz ‘Institute of Internal Auditors –IIA' den haberleri ve gelişmeleri sizlerle paylaşmak amacıyla yayınlamaya başladığımız ‘İç Denetim Bülteni'nin beşincisi olan bu bültenimizde sizlere Ağustos ayında gerçekleştirdiğimiz faaliyetler ile Eylül ayı faaliyet planımızı paylaşacağız.

ECIIA İstanbul Konferansı

"Türkiye, Avrupa İç Denetim Konferansına ev sahipliği yapıyor"

Avrupa'nın iç denetim alanındaki üst kuruluşu, AB'de iç denetim mesleğinin temsilcisi ECIIA-Avrupa İç Denetim Enstitüleri Konfederasyonu, Avrupa İç Denetim Konferansı ve Konfederasyonun genel kurul toplantılarını ekim ayında İstanbul'da yapıyor.

Türkiye İç Denetim Enstitüsü'nün ev sahipliğinde 7-9 Ekim 2004 tarihlerinde İstanbul'da yapılacak toplantılara 28 Avrupa ülkesi ve A.B.D.'den iç denetim uzmanları, akademisyenler, IIA-Uluslararası İç Denetçiler Enstitüsü ve ECIIA-Avrupa Konfederasyonu Başkan ve yöneticileri ile enstitü başkanları katılarak iç denetim alanında yeni yaklaşım, kuram ve uygulamalar hakkında bilgi, görüş ve deneyimlerini paylaşacaklardır.

İç Denetimin Avrupa Zirvesi sayılan konferans ve genel kurul toplantılarının İstanbul'da yapılması, Avrupalı meslekdaşları ile denetçilerimizin, iş adamları ve yöneticilerimizin biraraya gelme imkanı, doğrudan iletişim, bilgi, görüş ve deneyim paylaşımı fırsatı sağlayacaktır.

7-8 Ekim 2004 tarihlerinde gerçekleştirilecek olan Avrupa İç Denetim Konferansında, "Risk, Denetim ve Kurumsal Yönetim" konularında çeşitli oturumlar gerçekleştirilecektir.

Organizasyonlarda Etik Değerlerin Ölçülmesi, Kamu Kurumlarında Modern İç Denetim, Risk Yönetimi, Denetim Komiteleri ve İç Denetimin Rolü, İç Denetim Standartlarında Yeni Düzenlemeler, Şirket Birleşme ve Satınalmalarında Denetim, Denetim Planlarında Risk Değerlemesi, Yolsuzlukların Denetimi, Bilgi Teknolojisi Denetimi konularında 4 ana, 10 paralel oturumda Avrupa'nın çeşitli ülkelerinden ve A.B.D'den katılacak olan 25 konuşmacı bildiriler sunacaklardır.

Mesleğin Avrupa ve A.B.D'de önde gelen isimlerin konuşmacı olarak katılacağı konferans ile ilgili olarak Türkiye İç Denetim Enstitüsü Başkanı Özlem HASDEMİR, "Avrupa ve Asyayı birleştiren, kıtalararası köprü, çeşitli kültürlerin buluştuğu, tarihi eşşsiz güzellikler kenti İstanbul'da ev sahipliği yapacağımız mesleki etkinliklerin meslektaşlarımız için katma değeri yüksek bir paylaşım platformu fırsatı olduğu gibi Türkiye İç Denetim Enstitüsü'nün yakın coğrafya çevresine liderlik yapmasına imkan sağlayacağını" ifade etmiştir.

Konferans ile ilgili ayrıntılı bilgilerin Türkiye İç Denetim Enstitüsü'nün web sitesi www.tide.org.tr den temin edebilirsiniz.

Dergi Çalışmaları

Derginin Eylül sayısı için çalışmalar tamamlanmış olup, 15 Eylül tarihinde dağıtımı gerçekleşecektir. Sizlerin de gerek haber gerek makale olarak katkılarını bekliyoruz. Bu konuda yazılarınızı Sn. Mehtap Doğan'a gönderebilirsiniz. mehgoz@tide.org.tr

Sertifikasyon Haberleri

Sertifikasyon sınavı için başvurular başladı

17-18 Kasım tarihlerinde (hemen Ramazan bayramı akabinde) yapılacak CIA ve 18 Kasım tarihinde yapılacak CFSA ve CCSA sınavları için başvurular devam ediyor. Son başvuru tarihi : 30 Eylül, gerekli detaylara www.tide.org.tr adresinden ulaşabilirsiniz. CIA sertifikası için Kasım-2004 ve Mayıs-2005 dönemlerinde yapılacak sınavlarda indirim yapılarak ücret, test başına 50$'a düşürülmüştür, detaylarına web sayfasından ulaşabilirsiniz.

Bazı üyelerden gelen talepler üzerine Gleim'in CIA çalışma kitaplarından (en son baskı, yeni sınava uygun olanlar) bir miktar temin edilmiştir ve eylül ayının ikinci yarısından itibaren TİDE merkezi ile ilişkiye geçilerek satın alınması mümkün olacaktır.

CIA adaylarının sayısı artıyor

Tüm dünyada toplamı 17325 bölümü bulan Mayıs-2004 sınavına yaklaşık 9500 kişi kayıt yaptırdı. Bu 2003-Mayıs sınavına kaydolanlara nazaran %10 kadar bir artışa denk gelmektedir. CIA programını başarı ile tamamlayan 1688 kişi sertifika almaya hak kazanmıştır. Böylece tüm dünya üzerindeki CIA sertifikalı denetçi sayısı 47000'in üzerine çıkmıştır.

CIA sertifika programı başarısının 30. yılını kutluyor. İlk CIA sınavı ABD'de 654 adayın katılımıyla Ağustos 1974'de gerçekleştirilmişti. Sınav, bugün tüm dünyada 78 ülkede 200'den fazla merkezde ve 13 dilde yapılmaktadır.

WEB Sitesi Çalışmaları

"7-8 Ekim 2004 tarihleri arasında İstanbul'da düzenlenecek olan Avrupa İç Denetim Konferansına internet üzerinden güvenli bir şekilde ödeme yapılarak kayıt olunmasını sağlayacak sistem hizmete sunulmuştur. Global Sign sertifikasyonu ile 128 Bit'lik şifreleme sayesinde ödemelerinizi internet üzerinden güvenli bir şekilde yapabilirsiniz."

Sosyal faaliyetlerimiz

TİDE'de üyeler arası bilgi alışverişi ve kaynaşmayı sağlamak amacı ile Yönetim Kurulu olarak her ayın ilk Salı gününü "Happy Hours" günü olarak saptamıştık. Dördüncü toplantımız 07.09.2004 tarihinde Beylerbeyinde yapıldı. Toplantımızda TİDE'nin 19 Eylül 1995 tarihindeki kuruluş yıldönmü nedeni ile pastasını da sizlerle birlikte kestik.

5 Ekim Salı günü yapılması gereken mutat toplantımız malesef Kongre çalışmaları nedeni ile yapılamayacaktır.

Saygılarımızla,
TİDE Yönetim Kurulu Üyeleri
Adına Genel Sekreter

Bülteni Microsoft Word formatında bilgisayarınıza indirin.

Seminer Programı

Diğer Sitelerimiz

İç Denetim Dergisi

Türkiye İç Denetim Kongresi

Mesleki Gelişim Akademisi

Akademik Forum 2016

İç Denetime Genç Bakış

Sanal Müze

Site İçi Arama

Ara


Site Haritası / Sıkça Sorulan Sorular

Basn Odas
Basın Odası Mevzuat Envanteri