TİDE - Türkiye İç Denetim Enstitüsü
Kullanıcı Adı: Şifre: Üye olmak istiyorum | Şifremi unuttum
TİDE
TIDE ECIIA IIA
TİDE, ECIIA ve IIA üyesidir
About TIDE
TIDE Hakkinda
Yayınlar / Bülten / Bülten Arşivi / Eylül 2006

EYLÜL 2006

Saygıdeğer Meslekdaşlarımız ve Sayın Üyelerimiz,

Bu ayki İç Denetim Bültenimizde sizlerle Ağustos ayında gerçekleştirdiğimiz ve Eylül ayı için planladığımız faaliyetleri paylaşacağız. Ayrıca üyesi olduğumuz Uluslararası İç Denetçiler Enstitüsü (IIA) ve Avrupa İç Denetim Enstitüleri Konfederasyonu'ndan (ECIIA) haberler ve gelişmeler de bültenimizin diğer konuları olacak.

TİDE'den Haberler

Geleneksel İç Denetim Kongrelerinin, 10.sunu 17 Kasım 2006 tarihinde, "Geleceği Şekillendirmek" teması altında, hep birlikte İstanbul'da Crown Plaza Otelinde gerçekleştiriyoruz. Konferansa katılımın ayrıntılarını internet sitemizde bulabilirsiniz.

Lütfen ajandanızda, mesleğimize ve meslektaşlarımıza birlikte değer katacağımız bu günü şimdiden işaretleyiniz.

Uluslararası Sertifikasyon' Haberleri

Kasım-2006 dönemi uluslararası sertifika sınavları için internet sitemiz aracılığı ile başvurular başlamıştır.
Son başvuru tarihi: 30.09.2006

15-16 Kasım 2006 tarihlerinde, İstanbul ve Ankara'da, İngilizce ve Türkçe yapılacak olan CIA, CFSA, CCSA, CGAP sertifika sınavları için internet sitemiz aracılığı ile online başvurular açılmıştır.

Tüm dünyada dört sınavın da İngilizce yanında o ülkenin kendi resmî diliyle de yapıldığı "tek" ülke Türkiye'dir. Bu gelişme, Enstitü olarak hem iç denetim jargonunda Türkçe'nin yerleşmesi hem de İngilizce konusunda tereddüt yaşayan ülkemiz denetçilerine meslekî yetkinliklerini uluslararası bir rekabet zemininde ispatlayabilme imkânı verme arzusunun bir ifadesidir.

Sertifikasyonla ilgili diğer tüm bilgilere ise
Sertifikasyon/ CİA ve
http://www.theiia.org/index.cfm?doc_id=12 bağlantılarından ulaşabilirsiniz.

TİDE ve IIA'in nternet sitelerinde cevabını bulamadığınız sorularınız için sertifikasyon@tide.org.tr adresine e-posta gönderebilir ya da Sertifikasyon Komitesi Başkanımız Serhan GÖKTÜRK ve Yönetim Kurulu üyemiz Ali Şîr YARDIM ile irtibata geçebilirsiniz.

CCSA sertifikası için gerekli olan ‘Fasilitasyon Teknikleri Eğitimi' için katılımla ilgili ön bilgi toplanmaya başlanmış olup katılımcı sayısına göre Eylül veya Ekim ayında eğitimin düzenlenmesi planlanmaktadır.

Kasım-2006 için CIA Hazırlık Kursları Başlıyor

Kasım 2006 CIA sınavları için hazırlık kursları 30 Eylül'de başlayacak ve Ekim ayı içinde talebe göre İstanbul'da ve Ankara'da gerçekleşecek. Başvurunuzu şimdiden yapmanızı tavsiye ederiz.

Sertifikasyonla ilgili tüm sorular için sertifikasyon@tide.org.tr adresine e-mail gönderebilir ya da Sn. Ebru Alışık ile irtibata geçebilirsiniz.

IIA ve ECIIA'den Haberler

IIA'nın Yeni Araştırma Raporu Çıktı
IIA Araştırma Kurumu (RF/Research Foundation) Raporunun Ağustos sayısı, Aralık'ta ABD'ye (Phoenix,Arizona) gelen yeni araştırma forumunu takdim ediyor. Bu sayıda, ödüllü Dallas Chapter ve deneyimli bir araştırmacının "en iyi teknikler" üzerine makalelerini bulabileceksiniz. "Bununla birlikte Kuruma 30. yılında katkıda bulunarak ve trend-yaratan ‘Ortak Bilgi Havuzu' (CBOK) çalışmasına katılarak neden kurumu destekliyorum sorusuna yanıt bulabileceğiniz makaleler de bulunmaktadır. Ayrıntılı diğer bilgiler www.theiia.org adresinde...

Kurumsal Sosyal Sorumluluğu Bakış Açınızla Kaynaştırın
Kurumsal Sosyal Sorumluluk (KSS) ana çerçeve içinde benimsenmeye başlanmıştır. Bu yaklaşım, kurumsal vatandaşlık ve KSS'nin iş evrenine kaynaşması sürecinde tanımlanması, planlanması ve yürütülmesi için üst düzey yöneticiler ile iç denetimcilerin katkısını da içermektedir. IIA 25-27 Eylül'de ABD'de (Orlando,Florida) Disney's Yacht & Beach Club Resort'da "İç Denetim İçin Kurumsal Sosyal Sorumluluk Fırsatları" konulu seminerin açılışını yapacaktır. Ayrıntılı bilgilere www.theiia.org adresinden ulaşabilirsiniz.

İç Denetci Dergisi Ödüllendirildi

İç Denetci Dergisi Florida Magazine Association'ın senede bir düzenlediği Charlie Ödüllerinde birçok ödüle lâyık görüldü. Dergi en iyi 2 (Charlie) onuru dahil olmak üzere tam sekiz ödül aldı.

BT Denetimi'nin (IT Audit) Ağustos Sayısını Okuyabilirsiniz

BT hakkındaki en son gelişmeler için IT Audit'in Ağustos sayısına göz atmanızı tavsiye ederiz. Bu sayıda iç denetcilerin HIPAA güvenliği denetim etkinliğini nasıl arttırabileceği yanında veri toplama araçları (data mining tools) ve teknikleri konularında önemli ipuçlarına nasıl ulaşabileceklerine dair yazılar göreceksiniz. Ayrıca, bu sayıda "sürekli denetim" metodolojileri kurmanın avantajları ve zorlukları, ‘sürekli denetim'in iş sürecini nasıl en verimli hâle getireceği hakkında bilgiler de bulabilirsiniz.

Eğitimlerimiz

6 Ekim 2006 Cuma günü Kürşat Yılmaz tarafından "Veri Analizi Eğitimi" düzenlenecektir. Ayrıntılı program TİDE duyurularımız ile üyelerimize iletilecektir.

The IIA ile eğitim işbirliği sözleşmesi imzalanmıştır. Sözleşme kapsamına giren eğitimler aşağıdaki gibidir. Bu eğitimlerin üyelerimize en iyi şekilde sunulabilmesi için stratejik ortaklıklar kurulması hedeflenmektedir. Bu amaçla Deloitte, Ernst and Young, Price WaterhouseCoopers ve Boğaziçi Üniversitesi Yaşam Boyu Eğitim Merkezi (BÜYEM) ile görüşmeler yapılmıştır.

2007 yılı başından itibaren sözleşme kapsamındaki eğitimler sizlerden gelecek talepler doğrultusunda gerçekleştirilecektir. Talepleriniz ise internet sitesinde yayınlanacak bir anket ile toplanacaktır. Ayrıca kurumunuza özel taleplerinizi egitim@tide.org.triletebilirsiniz.

 1. Denetim Müdürü için Araçlar ve Teknikler YENİ! (Tools and Techniques for the Audit Manager)
 2. Faaliyet Denetimi YENİ! (Operational Auditing)
 3. Denetim Projesi Yönetimi YENİ! (Audit Project Management)
 4. İç Denetçiler İçin Mali Denetim YENİ! (Financial Auditing for Internal Auditors)
 5. İç Denetçiler için Araçlar ve Teknikler (Tools and Techniques for the Beginning Auditor)
 6. Kontrol Öz Değerlendirmeye Giriş (Introduction to Control Self-assessment)
 7. İç Kontrollerin Değerlendirilmesi: COSO Esaslı Yaklaşım (Evaluating Internal Controls: A COSO-based Approach)
 8. Katma Değer Yaratan İş Kontrolleri: Riski Yönetmenin Doğru Yolu (Value-added Business Controls: The Right Way to Manage Risk)
 9. Bir Denetim Yöneticisinin Sahip Olması Gereken Beceriler (Skills for the New Auditor-in-charge)
 10. Denetçiler İçin Gelişmiş İletişim Teknikleri (Enhance Communications for Auditors)
 11. Danışmanlık: Faaliyetler, Beceriler, Tutumlar (Consulting: Activities, Skills, Attitudes)
 12. Kontrol Öz Değerlendirme İle Sonuçları Kolaylaştırma (Facilitating Results Using CSA)
 13. İç Denetçiler İçin İş Riskinin Değerlendirilmesi (Assessing Business Risk for Internal Auditors)
 14. Denetçiler İçin Liderlik Özellikleri (Leadership Skills for Auditors)
 15. Denetim Rapor Yazımı (Audit Report Writing)
 16. Denetçiler İçin Yaratıcı Problem Çözme Teknikleri (Creative Problem-solving Techniques for Auditors)
 17. Kurumsal Risk Yönetimi: Yenilikler, Beklenenler (Enterprise Risk Management: What's New? What's Next?)

Kurumlarınız ve sizler için gerekli olduğunu düşündüğünüz eğitim konularını bizlere bildirirseniz bu taleplere göre de eğitim planlamalarımıza ilaveler yapabiliriz.
Ayrıca eğitim verme konusunda gönüllü iseniz; Sn.Elif Buluç ile egitim@tide.org.tr adresinden irtibata geçebilirsiniz.

Akademik İlişkiler

Akademik İlişkiler İle İlgili Faaliyetlerimiz Aşağıdaki Gibidir:

 1. 24 Temmuz 2006 Pazartesi günü Onursal Başkanımız Ali Kamil Uzun ve Yönetim Kurulu Üyemiz Elif Buluç Yıldız Teknik Üniversitesi öğretim görevlisi Prof. Dr. Güler Aras ile görüşmüştür. Kendisi TİDE'nin tanıtımı ve birlikte belirlenecek bir konuda konuşmak yapmak üzere önümüzdeki dönem dersine TİDE'yi davet etmiştir. İç denetim mesleği ve TİDE'nin tanıtımına ilişkin işbirliğinde prensip oluşturulmuştur.
 2. 27 Temmuz 2006 tarihinde TİDE Genel Merkezi'nde yapılan bir toplantı ile Ali Kamil Uzun'un başkanlığında "Akademik Komite" oluşturulmuştur. Akademik komite üniversitelerde iç denetim eğitimine dönük olarak içerik hazırlamak amacıyla çalışmalarına başlamıştır. 3 Ağustos 2006 tarihinde ikinci toplantı yapılmış ve kaynak oluşturma çalışmaları planlanmıştır.
 3. 7 Ağustos 2006 Pazartesi günü Sabancı Üniversitesi'nden Prof. Dr. Melsa Ararat, Ali Kamil Uzun, TİDE Başkanı Şenol Toygar ve Elif Buluç tarafından ziyaret edilmiştir. Kendisi ile Sabancı Üniversitesi–TİDE işbirliği açısından neler yapılabileceği değerlendirilmiştir. Ayrıca önümüzdeki dönemde "İş Etiği" dersinde ‘iç denetimin rolü ve iç denetimde iş etiğinin önemi' konulu bir konuşma yapmak üzere davet alınmıştır, bu konuda hazırlıklar başlamıştır.
 4. 15 Ağustos 2006 tarihinde Queen's University-Belfast akademisyenlerinden İstemi Demirağ ile Sarbanes Oxley'nin etkileriyle ilgili yaptığı bir çalışma kapsamında Şenol Toygar görüşmüştür.
 5. 6 Eylül 2006 tarihinde Marmara Üniversitesi Öğretim görevlisi Prof. Dr. Nuran Cömert Doyrangöl ile "IIA İç Denetim Eğitim Ortaklığı" projesi paylaşılmıştır. Ayrıca kendisinin Marmara Üniversitesi Denetim Yüksek Lisans programı'nda ikinci dönemde bir sunuş yapılması talebi olumlu karşılanmıştır.
 6. Bunların dışında çeşitli üniversitelerden iç denetim dersi, iç denetim yüksek lisans programı ve tanıtım faaliyetlerine ilişkin talepler alınmakta ve görüşmeler yapılmaktadır.

Akademik ilişkiler komitesinde aktif olarak görev almak isteyen veya önerileri olan üyelerimizin akademik@tide.org.tr adresinden Sn. Elif BULUÇ ile irtibata geçmesi rica olunur.

Dergi Çalışmalarımız

İç denetim dergisinin bedeli, üyelik aidatı kapsamı içine alındığından, 2006 aidatını ödeyen (ve geçmişe ait aidat borcu olmayan) üyelerimize ücretsiz olarak gönderilmektedir.

Makale ve yazılarınız ile ilgili ele alınmasını istediğiniz konuları ve ne şekilde sponsorluk desteği sağlayabileceğinize ilişkin önerilerinizi dergimizin dergi@tide.org.tr adresine ulaştırabilirsiniz.

İnternet Sitemiz

Yeniden yapılandırma çalışmaları devam eden internet sitemiz aracılığı ile sizlere ulaşmaya devam etmekteyiz.

Internet sitesi ile ilgili önerilerinizi web@tide.org.tr adresine iletebilirsiniz.

Seminer Programı

Diğer Sitelerimiz

İç Denetim Dergisi

Türkiye İç Denetim Kongresi

Mesleki Gelişim Akademisi

Akademik Forum 2016

İç Denetime Genç Bakış

Sanal Müze

Site İçi Arama

Ara


Site Haritası / Sıkça Sorulan Sorular

Basn Odas
Basın Odası Mevzuat Envanteri