TİDE - Türkiye İç Denetim Enstitüsü
Kullanıcı Adı: Şifre: Üye olmak istiyorum | Şifremi unuttum
TİDE
TIDE ECIIA IIA
TİDE, ECIIA ve IIA üyesidir
About TIDE
TIDE Hakkinda
Yayınlar / Bülten / Bülten Arşivi / Kasım 2005 Bülteni

KASIM 2005

Saygıdeğer Meslekdaşlarımız ve Sayın Üyelerimiz,

Türkiye İç Denetim Enstitüsü Derneği'nin aylık olarak gerçekleştirdiği faaliyetleri, önümüzdeki dönemler için faaliyet planlarını ayrıca üyesi olduğumuz 'Institute of Internal Auditors -IIA' ve Avrupa İç Denetim Enstitüleri Konfederasyonu 'ECIIA' den haberleri ve gelişmeleri sizlerle paylaşmak amacıyla yayınladığımız İç Denetim Bültenimizde sizlerle Ekim ayında gerçekleştirdiğimiz faaliyetler ile Kasım ayı faaliyet planımızı paylaşacağız.

IIA ve ECIIA'den Haberler

IIA "küçük ölçekli işletmelere yönelik olarak finansal raporlama üzerindeki iç kontrol rehberi" hazırlamış ve taslak olarak görüşe açmıştır. Özellikle Sarbanes Oxley tarafından getirilen etkin iç kontrollerin yıllık bazda değerlendirilmesi sorumluluğunun küçük ölçekli işletmelere yük getirmesi nedeniyle bu konuda bir rehber hazırlanma ihtiyacı doğmuştur. Rehber de COSO iç kontrol çerçevesi esas alınmaktadır.

1941 yılında kurulmuş olan IIA, 64 yıl sonra 111.000 üye sayısını geçmiştir.

TİDE'den Haberler

TİDE "İç Denetim Koordinasyon Kurulu" işbirliği çerçevesinde 14 Kasım - 25 Kasım 2005 tarihleri arasında Ankara'da Temel İç Denetim eğitimleri verilmektedir. Eğitime çeşitli Bakanlıklarda kontrolör veya müfettiş olarak çalışmakta olan 35 kişi katılmaktadır.

1 Ekim 2005 tarihinde BÜMED'de "TİDE Geleceğin Tasarımı" çalıştayı yönetim organlarının katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Çalıştay sonucunda "2006 Stratejileri ve Aksiyon Planları" oluşturulmuştur.

Değerli üyelerimizle "kazan-kazan" anlayışını geliştirerek birlikte daha başarılı bir geleceğe adım atmak üzere uygulamakta olduğumuz "TİDE Yarardaş Analizi Anketi" Ekim ayı içerisinde üyelerimize gönderilmiştir. Sonuçları en kısa zamanda üyelerimizle paylaşılacaktır.

Sertifikasyon Haberleri

Kasım-2005 Sertifikasyon sınavları

16-17 Kasım 2005 tarihlerinde gerçekleştirilecek olan CIA, CFSA ve CCSA sınavlarına başvurular tamamlandı. Bu dönem ilk olarak Ankara'da da sınav yapılacak. Başvurular mayıs dönemine nazaran yine önemli ölçüde artış göstermiş durumda. Online yapılan başvurular 40 kişiye ulaştı (mayısta 3 kişi ile sınırlı kalmıştı). Kasım 2005 sınavına başvuran 195 kişinin 39'u sınava Ankara'da girecektir, 350 testin ise 77'sini Ankara'da sınava girenler alacaktır. Aşağıdaki
tabloda başvuru istatistiğini görebilirsiniz:

CIA Başvuru Kişi Sayısı Toplam Test
2004 Yılı 142 330
2005-Mayıs 159 325
2005-Kasım 195 350
2005-Toplam 266 675

Başvuran kişi sayısı 2005 yılında 2004'e nazaran %87 artmış ve 266 olarak gerçekleşmiştir (266 159 ve 195'in toplamı değildir çünkü hem mayıs hem de kasım ayında sınava girenler ayıklanmıştır). Alınan toplam test sayısı ise 2005'te %105 artarak 675 olmuştur.

2005'te CFSA başvurusu 14, CCSA başvurusu ise 4 olarak gerçekleşmiştir

CIA Sınavı için bu dönem hen Ankara'da hem de İstanbul'da hazırlık kursları düzenlenmiştir.

Sertifikasyonla ilgili tüm sorular için sertifikasyon@tide.org.tr adresine email gönderebilirsiniz. Sertifikasyon ile ilgili detaylı bilgilere TİDE sayfalarından ulaşabilirsiniz. Sertifikasyonlarla ilgili Broşür ve Formları Web sayfasından bulabilirsiniz.

Dergi Çalışmaları

İç Denetim dergisinin 13. sayısına ilişkin hazırlıklar devam etmektedir. Dergide yayınlanmak üzere "AB Müzakere Sürecinde Türkiye'de İç Denetim" konulu bir yuvarlak masa toplantısı düzenlenmiştir.

Ayrıca Internal Auditor dergisinin Ekim 2005 sayısı Derneğimiz aracılığı ile abone olan üyelerimize bu ay içerisinde gönderilmiştir.

Makale ve yazılarınız ile ilgili ele alınmasını istediğiniz konuları ve ne şekilde sponsorluk desteği sağlayabileceğinize ilişkin önerilerinizi dergimizin dergi@tide.org.tr adresine ulaştırabilirsiniz.

WEB Sitesi

Yeniden yapılandırılan internet sitemiz aracılığı ile sizlere ulaşmaya devam etmekteyiz. Web sitesi ile ilgili önerileri web@tide.org.tr adresine iletebilirsiniz.

Eğitimlerimiz

Aralık ayı içerisinde aşağıdaki konularda eğitimler düzenlenecektir. Eğitimlere ilişkin zamanlama ve kapsam açısından görüş ve önerilerinizi bize iletmenizi rica ederiz.

  1. İç Kontrol Teorisini Uygulamaya Dönüştürebilmek
  2. Risk Değerlemesi ve Risk Bazlı Denetim Planlaması
  3. Operasyonel Denetim

Kurumlarınız ve sizler için gerekli olduğunu düşündüğünüz eğitim konularını bizlere bildirirseniz bu taleplere göre de eğitim planlamalarımıza ilaveler yapabiliriz. Ayrıca eğitim verme konusunda gönüllü iseniz lütfen Sn.Funda Yavaş AYLA ile irtibata geçin.egitim@tide.org.tr

Akademik İlişkiler

Akademik ilişkiler kapsamında Marmara Üniversitesi öğretim görevlilerinden Sn. Prof. Dr. Nuran Cömert Doyurangöl ile bir görüşme yapılmıştır. Gerek Marmara Üniversitesinde öğrencilere yönelik faaliyetler düzenlenmesi, gerekse de İç Denetim eğitimi ve akademisyenlere ulaşma açısında çeşitli konularda TİDE'ye yardımcı olacaktır.

Aralık ayı içerisinde ODTÜ'de İç Denetim Mesleğini tanıtmak üzere bir toplantı düzenlenecektir.

Akademik ilişkiler komitesinde aktif olarak görev almak isteyen veya önerileri olan üyelerimizin akademik@tide.org.tr adresinden Sn. Elif BULUÇ ile irtibata geçmesi rica olunur.

Sosyal faaliyetlerimiz

Kasım Ayı içinde, aylık aile toplantısının gerçekleştirilmesi mümkün olmadığından toplantının Aralık ayı içinde tercihen ANKARA 'da yapılması planlanmaktadır.

TİDE Ailesine Yeni Katılan Üyelerimiz

TİDE ailesine yeni katılan üyelerimize hoşgeldiniz diyor, düzenlenecek ilk aile toplantısına davet ediyoruz
Fatih ERTEN - RAY SİGORTA A.Ş.
Sultan BAHÇEKAPILI - RAY SİGORTA A.Ş.
Pembegül DEMİR - ENDEL A.Ş.
Mustafa Akif SÖZEN - TRAKYA CAM SANAYİ A.Ş.
Kerim Kayıhan HASIRCI - VDF HOLDİNG A.Ş.
Çağlar GÜLVEREN - SPK Osman AKKOCA - AK EMEKLİLİK A.Ş.
Ahmet ÇAĞAN - AC İSTANBUL ULUSLARARASI BAĞIMSIZ DENETİM A.Ş.
Erhan ARMUTÇUOĞLU - TOFAŞ TÜRK OTOMOBİL FABRİKALARI A.Ş.
Yücel KANBUR - SOYAK
Alp Ziya ERGÜNGÖR - SOYAK
Meltem KIRDÖK AK - AKTAN YMM A.Ş.
Mustafa Özgür ÖZDEMİR - BOSCH REXROTH A.Ş.
Beyhan TUNCAY - ACIBADEM SAĞLIK VE HAYAT SİGORTA .Ş.
Alp AKTAŞ - ARKAS HOLDİNG A.Ş.
Hüseyin SAYIMCI - TEKFENBANK Göktuğ AKSAN - OYAK PORTFÖY YÖNETİMİ A.Ş.
Dahi Süleyman İNCEOĞLU - TEKFENBANK
Murat Aydın ÇOLPAN - TEKFENBANK
Soner AKKAYA - SABANCI HOLDİNG A.Ş.
Belgin NAKİPLER - COCA COLA İÇECEK A.Ş.
Mete GÜLAÇTI - MEPER YMM LTD. ŞTİ.
İsmail Uğur ÜNLÜER - KOÇ HOLDİNG A.Ş.
Mesut KÜÇÜKGEDİK - ASYA FİNANS KURUMU A.Ş.
Aykut PEKTEKİN - ERNAZ OTOMOTİV A.Ş.
İshak Kerem TAŞAN - SANKO HOLDİNG A.Ş.
Emre ÜNER - HEMA ENDÜSTRİ A.Ş.
Nuri ÖZER - GEDİK YATIRIM MD A.Ş.
Hülya GÜZEL - ALTERNATİFBANK A.Ş.
İlham Aras GÜNEREN - ALTERNATİFBANK A.Ş.
Mustafa İlham KOÇVER - ARDEN BAĞIMSIZ DENETİM VE DANIŞ. HİZM. A.Ş.
Tolga KOÇVER - ARDEN BAĞIMSIZ DENETİM VE DANIŞ. HİZM. A.Ş.
Fahri SEKRETER - BAŞAK SİGORTA A.Ş.
Şafak ÖZ AKTEPE - KOMTAŞ BİLGİ YÖNETİMİ VE DAN.

Seminer Programı

Diğer Sitelerimiz

İç Denetim Dergisi

Türkiye İç Denetim Kongresi

Mesleki Gelişim Akademisi

Akademik Forum 2016

İç Denetime Genç Bakış

Sanal Müze

Site İçi Arama

Ara


Site Haritası / Sıkça Sorulan Sorular

Basn Odas
Basın Odası Mevzuat Envanteri