TİDE - Türkiye İç Denetim Enstitüsü
Kullanıcı Adı: Şifre: Üye olmak istiyorum | Şifremi unuttum
TİDE
TIDE ECIIA IIA
TİDE, ECIIA ve IIA üyesidir
About TIDE
TIDE Hakkinda
Mesleki Çalışmalar / İşbirlikleri

İŞBİRLİKLERİ

Türkiye İç Denetim Enstitüsü, çeşitli kurumlar ve meslek örgütleriyle mesleki işbirliğine giderek ve protokoller imzalayarak mesleğe ve meslektaşlara farklı bir şekilde de katkı sunmaktadır.

Bu kapsamda Muhasebe Öğretim Üyeleri Bilim ve Dayanışma Vakfı (MÖDAV) ile protokol imzalanmıştır. İç denetim mesleğinin önemini öğrencilere aktarmak ve mesleğin gelişimine katkı sağlamak için iki örgüt, 25 şubat 2010 tarihinde gerçekleşen imza töreniyle işbirliğine gitmiştir. 1995 yılında kurulan MÖDAV, Türkiye üniversitelerinde görevli tüm muhasebe öğretim üyelerini temsil etmektedir. Öğretim üyelerinin dayanışmasını sağlamak, muhasebe ve ilgili bilim dalları ile muhasebe mesleğinin gelişmesine katkıda bulunmak, kamu ve özel sektör kuruluşlarında muhasebe konusunda karşılaşılan sorunlara bilimsel çözümler getirmek amacıyla kurulan MÖDAV, bilgi ve tecrübelerini TİDE ile imzalanan protokol ile birleştirmiştir. Bu işbirliğinin ilk somut ürünü 2010 yılında düzenlenen Akademik Forum 2010 olmuştur.

Türkiye İç Denetim Enstitüsü'nün işbirliği geliştirdiği en önemli kurumlardan birisi de Türkiye Muhasebe ve Mali Müşavirler Odaları Birliği (TÜRMOB) olmuş, Serbest Muhasebeci Mali Müşavir (SMMM) ve Yeminli Mali Müşavir (YMM)'lerin Enstitü tarafından yapılan Sertifikalı İç Denetçi (CIA) sınavlarının dördüncü bölümünden muaf olması uygulamasına gidilmiştir. Böylece aslında ulusal sertifika niteliği bulunan SMMM ve YMM sertifikalarına, Enstitü tarafından bir anlamda “uluslararası” bir nitelik de kazandırılmıştır.

İç Denetim Dergisi'nin mesleki bağımsızlığını sağlamak amacıyla Enstitü, Yayıncı Kuruluş ve TİDE Yönetim Kurulu tarafından bir protokol hazırlanmış ve yürürlüğe konulmuştur.

Enstitü tarafından geliştirilen Akademik Gelişim Programı'nın (AGEP) pilot uygulaması için Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü ile TİDE arasında protokol imzalanmıştır.

Türkiye İç Denetim Enstitüsü 1996 yılından bu yana Türkiye Muhasebe ve Denetim Standartları Kurulu (TMUDESK)'nun üyesi olup kurul çalışmalarına katılmakta ve çalışmalara katkı sağlamaktadır.

Enstitü ülkemiz iş dünyasında etik değerlerin benimsenmesi ve yaygınlaşmasının öneminin bilinciyle Türkiye Etik Değerler Merkezi Vakfı (TEDMER)'in kurucu üyesi olup, çalışmalarına çeşitli boyutlarıyla katkı sağlamaktadır.

Türkiye Sanayici ve İş Adamları Derneği (TÜSİAD) bünyesinde Türkiye İç Denetim Enstitüsü'nün de desteğiyle, "İç Denetim Çalışma Grubu" kurulmuştur. Bu grubun amacı, Türkiye'de faaliyet gösteren kurumların iç denetim faaliyet ve uygulamalarının geliştirilmesine öncülük etmektir. Çalışma Grubu aynı zamanda iç denetim kültürünün ve farkındalığının tüm iş çevrelerinde geliştirilmesini hedeflemektedir.

Söz konusu çalışma grubu bünyesinde çeşitli rehberler yayımlanmış, araştırmalar yapılarak kamuoyu ile paylaşılmıştır. TÜSİAD gibi Türkiye'nin en önemli sivil toplum örgütlerinden birisiyle yapılan bu işbirliği sonucunda hem reel sektördeki iç denetim uygulamalarında görülen eksiklikler ortaya konulmakta, hem önerilerle kamuoyu bilinçlendirilmekte, hem de TİDE'nin tanıtımı bakımından son derece olumlu katkılar sağlanmaktadır.

Seminer Programı

Diğer Sitelerimiz

İç Denetim Dergisi

Türkiye İç Denetim Kongresi

Mesleki Gelişim Akademisi

Akademik Forum 2016

İç Denetime Genç Bakış

Sanal Müze

Site İçi Arama

Ara


Site Haritası / Sıkça Sorulan Sorular

Basn Odas
Basın Odası Mevzuat Envanteri