TİDE - Türkiye İç Denetim Enstitüsü
Kullanıcı Adı: Şifre: Üye olmak istiyorum | Şifremi unuttum
TİDE
TIDE ECIIA IIA
TİDE, ECIIA ve IIA üyesidir
About TIDE
TIDE Hakkinda
Yayınlar / Bülten / Bülten Arşivi / Mart 2006 Bülteni

Mart 2006 Bülteni

Saygıdeğer Meslekdaşlarımız ve Sayın Üyelerimiz,

Türkiye İç Denetim Enstitüsü Derneği'nin aylık olarak gerçekleştirdiği faaliyetleri, önümüzdeki dönemler için faaliyet planlarını ayrıca üyesi olduğumuz 'Institute of Internal Auditors -IIA' ve Avrupa İç Denetim Enstitüleri Konfederasyonu 'ECIIA' den haberleri ve gelişmeleri sizlerle paylaşmak amacıyla yayınladığımız İç Denetim Bültenimizde sizlerle Şubat ayında gerçekleştirdiğimiz faaliyetler ile Mart ayı faaliyet planımızı paylaşacağız.

IIA ve ECIIA'den Haberler

IIA Bilgi Ağı bölümü tarafından yayınlanan 2006 Global denetim bilgi ağı araştırması (Global Auditing Information Network (GAIN) Survey)'na IIA'in sitesinden ulaşılabilir. Söz konusu araştırma IIA'in en iyi organizasyonların iç denetim pratiklerini karşılaştıran birinci derecedeki aracı olarak bilinmektedir. 2006 araştırmasına katılan firmalar global sonuçlara ulaşabilmektedir.

Denetim komiteleri üyeleri için rehber yayınlanmıştır: IIA tarafından "Audit Committee: Purpose, Process, Professionalism" (PDF, 392KB), isimli broşür sorumlulukları ve terminolojiyi netleştiren değerli bir kaynak olacaktır.

IIA 2006-2007 dönemi yönetim kurulu üyeleri ve direktör adaylarını web sitesinde açıklamıştır.

TİDE'den Haberler

Türkiye İç Denetim Enstitüsü Derneği'nin 11. Olağan Genel Kurulu'nun ilk toplantısı 17 Mart 2006 Cuma günü, Emekli Subay Evleri Müşir Derviş İbrahim sok. 1. Blok Kat.7 D.16 Esentepe/İstanbul adresinde bulunan Türkiye İç Denetim Enstitüsü Derneği Merkezi'nde saat 11:00'de, çoğunluk sağlanamadığı taktirde ikinci toplantı 25 Mart 2006 Cumartesi günü saat 10:00'da Yıldız Posta Cad. No.50 Esentepe/İSTANBUL adresinde bulunan Dedeman Otel'de yapılacaktır. Bu konuda web sitemizi takip edebilirsiniz.

"Temel İç Denetim" eğitimleri kapsamında Şubat ayı içerisinde Kurumlarda İç Kontrol Sistemi ve İç Denetim Evreni Uluslararası ve İç Denetim Standartları ve Mesleki Uygulama Çerçevesi eğitimleri düzenlenmiştir.

Türkiye İç Denetim Enstitüsü Yönetim Kurulu olarak, TİDE'nin misyonu Çerçevesinde stratejik aksiyon planlarını uygulamaya dönüştürmek, yeni programlar geliştirmek, projeleri gerçekleştirmek üzere Çalışma Komitelerinde görev almak isteyen tüm üyelerimize çağrıda bulunuyoruz. Çalışma komitelerine başvuru formuna web sitemizden ulaşabilirsiniz.

Sertifikasyon' Haberleri

Mayıs 2006 dönemi sınav kayıtları başladı

17-18 Mayıs 2006 tarihinde gerçekleştirilecek olan CIA, CGAP, CFSA ve CCSA sınavları için son kayıt tarihi 31 Mart 2006. Bu dönemden itibaren tüm sınavlar Türkçe olarak verilecek. Kasım-2005 sınavının sonuçları belli oldu ve tüm katılımcılara gönderildi. Aşağıdaki tabloda sınav sonuçları ile ilgili özet bilgiyi görebilirsiniz:

Kasım 2005 Sınava Giren Kişi Sayısı Başarı Oranı
Kısım I 133 14%
Kısım II 76 17%
Kısım III 63 30%
Kısım IV 43 23%

Sonuç olarak 8 kişi daha CIA olmaya hak kazandı.

Mayıs 2006 CIA Hazırlık kursu başlıyor

Mayıs-2006 sınavları ile ilgili hazırlık kursları Mart ayı içinde başlıyor, kurs ile ilgili duyuruya ve başvuru formuna TİDE web sayfaları aracılığı ile ulaşabilirsiniz. Kurs takvimi şu şekilde belirlendi:

Kısım 1 : 18-19 Mart

Kısım 2 : 1-2 Nisan

Kısım 3 : 15-16 Nisan

Kısım 4 : 29-30 Nisan (Yeterli talep olması durumunda)

Kurs şu an için sadece İstanbul'da verilecektir.

Sertifikasyonla ilgili tüm sorular için sertifikasyon@tide.org.tr adresine email gönderebilirsiniz. Sertifikasyon ile ilgili detaylı bilgilere TİDE sayfalarından ulaşabilirsiniz. Sertifikasyonlarla ilgili Broşür ve Formları Web sayfasından bulabilirsiniz.

Dergi Çalışmaları

13. sayımızın dağıtımı ile birlikte 14. sayımızın hazırlıkları da başlamış ve Şubat ayı içinde büyük kısmı tamamalanmıştır. 14. sayımızın modersyon konusu Kamu'da İç Denetim olacaktır. Dergimizde Ankara'da yapılan etkinliklerin de geniş açıklamalar ile yer alacaktır. Yakın Planda ise Fortisbank ve KFS denetim birimleri tanıtılacaktır. Internal Auditor dergisinin de abonelere ulaştırılmasına devam edilmektedir.

Makale ve yazılarınız ile ilgili ele alınmasını istediğiniz konuları ve ne şekilde sponsorluk desteği sağlayabileceğinize ilişkin önerilerinizi dergimizin dergi@tide.org.tr adresine ulaştırabilirsiniz.

Web Sitesi

Yeniden yapılandırılan internet sitemiz aracılığı ile sizlere ulaşmaya devam etmekteyiz. Web sitesi ile ilgili önerileri web@tide.org.tr adresine iletebilirsiniz.

Eğitimlerimiz

Ayrıca önümüzdeki aylarda risk bazlı denetim planlaması, bilgi sistemleri güvenliği eğitimleri düzenlenecektir.

Kurumlarınız ve sizler için gerekli olduğunu düşündüğünüz eğitim konularını bizlere bildirirseniz bu taleplere göre de eğitim planlamalarımıza ilaveler yapabiliriz. Ayrıca eğitim verme konusunda gönüllü iseniz lütfen Sn.Funda Yavaş AYLA ile irtibata geçin.egitim@tide.org.tr

Akademik İlişkiler

Akademik ilişkiler kapsamında üniversiteler ve The IIA ile görüşmelerimiz devam etmektedir.

Akademik ilişkiler komitesinde aktif olarak görev almak isteyen veya önerileri olan üyelerimizin akademik@tide.org.tr adresinden Sn. Elif BULUÇ ile irtibata geçmesi rica olunur.

Sosyal Faaliyetlerimiz

Aile toplantılarımız iki ayda bir düzenlenmeye devam edecektir.

TİDE Ailesine Yeni Katılan Üyelerimiz

TİDE ailesine yeni katılan üyelerimize hoşgeldiniz diyor, düzenlenecek ilk aile toplantısına davet ediyoruz.

Hasan ONAR - HSBC BANK A.Ş.

M. Görkem ELVERİCİ - HSBC BANK A.Ş.

Sema DİRİ - FRITO LAY

Eda YURT - OYAKBANK A.Ş.

Özlem HÜROĞLU - LAFARGE ASLAN ÇİMENTO A.Ş.

Tekin ELDEM - AK EMEKLİLİK A.Ş.

Tanzel KORKUSUZ - DEVA HOLDİNG A.Ş.

Alper EKŞİNAR - TSKB VE FORTİS YATIRIM

Murat OKU -GEMSAN

Hasan Tahsin BAYRAKER - TÜPRAŞ

Mahir GÜNEY - IRC İÇ DENETİM VE RİSK YÖNETİMİ A.Ş.

Oğul GÜVEN - ERNST & YOUNG

Erkan DOĞAN - YAPI VE KREDİ BANKASI

Tuncay AKDEVELİOĞLU - AKBANK T.A.Ş.

Erkin ÖDEMİŞ - AKBANK T.A.Ş.

Serkan ADAŞ - KUVEYT TÜRK A.Ş.

Soner ÖZKAYA - KUVEYT TÜRK A.Ş.

Vefa Okan ARIK - KUVEYT TÜRK A.Ş.

Fadıl ULUIŞIK - KUVEYT TÜRK A.Ş.

Oğuz Yetkin KOCABAŞ - DENİZBANK A.Ş.

Mutlu ÜSTÜNDAĞ - SÖKTAŞ TEKSTİL

Şafak ÖZEN - AK SİGORTA A.Ş.

Barış ÖNGÖR - AK SİGORTA A.Ş.

Zeyra DERMAN - AK SİGORTA A.Ş.

Seminer Programı

Diğer Sitelerimiz

İç Denetim Dergisi

Türkiye İç Denetim Kongresi

Mesleki Gelişim Akademisi

Akademik Forum 2016

İç Denetime Genç Bakış

Sanal Müze

Site İçi Arama

Ara


Site Haritası / Sıkça Sorulan Sorular

Basn Odas
Basın Odası Mevzuat Envanteri