TİDE - Türkiye İç Denetim Enstitüsü
Kullanıcı Adı: Şifre: Üye olmak istiyorum | Şifremi unuttum
TİDE
TIDE ECIIA IIA
TİDE, ECIIA ve IIA üyesidir
About TIDE
TIDE Hakkinda
Yayınlar / Bülten / Bülten Arşivi / Mayıs 2005 Bülteni

MAYIS 2005

Saygıdeğer Meslekdaşlarımız ve Sayın Üyelerimiz,

Türkiye İç Denetim Enstitüsü Derneği'nin aylık olarak gerçekleştirdiği faaliyetleri, önümüzdeki dönemler için faaliyet planlarını ayrıca üyesi olduğumuz 'Institute of Internal Auditors -IIA' ve Avrupa İç Denetim Enstitüleri Konfederasyonu 'ECIIA' den haberleri ve gelişmeleri sizlerle paylaşmak amacıyla yayınladığımız İç Denetim Bültenimizde sizlerle Nisan ayında gerçekleştirdiğimiz faaliyetler ile Mayıs ayı faaliyet planımızı paylaşacağız.

IIA ve ECIIA'den Haberler

IIA, Bilgi Sistemleri(IT) denetimine yönelik yeni uygulama önerileri yayınladı:
IIA'in, ISACA (Information Systems Audit and Control Association) uyarladığı yeni yayınlanan uygulama önerileri, İç Denetçilere bilgi sistemleri denetimlerinde yardımcı olmak üzere hazırlanmıştır. Yeni uygulama önerilerine IIA'in web sitesinden ulaşabilirsiniz.

IIA 100,000 üye hedefine ulaştı:
IIA önemli bir dönüm noktası olan 100,000. üyesine ulaşmasını, Haziran ayında Şikago'da yapılacak Uluslararası Konferansında çeşitli etkinliklerle kutlamaya hazırlanıyor. 100,000. şanslı üye Boeing'in İç Denetim Direktörü Mr. Steven M. Wescott.

IIA Uluslararası Konferansı 11-14 Temmuz tarihleri arasında Şikago'da gerçekleştirilecek. Konferans broşürüne web sitemizden ulaşabilirsiniz.

ECIIA Konferansı 13-15 Ekim tarihleri arasında Kıbrıs Rum Kesiminde gerçekleştirilecek. Konferansla ilgili detaylı bilgiye web sitemizden ulaşabilirsiniz.

TİDE'den Haberler

6 Nisan 2005 tarihinde, Türkiye Sigorta ve Reasurans Şirketleri Birliği'nde, 1 Ocak 2005 tarihi itibariyle yürürlüğe girmiş olan "Sigorta ve Reasürans Şirketlerinin İç Denetim Sistemlerine İlişkin Genelge" ye ilişkin olarak TİDE ve Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği arasında işbirliği imkanlarının paylaşılması amacıyla, Birlik Genel Sekreteri ve Sekreter Yardımcısı ile toplantı gerçekleştirilmiştir.

8 Nisan 2005 tarihinde Maliye Bütçe Kontrolörleri Derneği'nin düzenlediği 'AB Sürecinde Kamuda İç Denetim' konulu panele TİDE Başkanı panelist olarak katılıp, TİDE'yi ve mesleğimizi tanıtan bir sunum yapmıştır. 5018 sayılı Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanunu çerçevesinde, kamuda İç Denetim konusunda birçok yönetmelik hazırlanmakta olup mevcut yönetmelik taslaklarını, www.bumko.gov.tr Maliye Bütçe ve Mali Kontrol Genel Mdr. sitesinde 'İç Denetim' bölümünden ulaşabilirsiniz.

Nisan ayı içinde TİDE tarafından gerçekleştirilen eğitimler;

02-03 Nisan "CIA Part III" (Ebru Alışık - Evren Altıok) eğitimi Zorlu Plaza Eğitim salonunda verilmiştir.

08 - 09 Nisan 2005 "Teftiş Kurulu Üyeleri İçin İnceleme Soruşturma" (Bülent Balkan), Dedeman Oteli'nde gerçekleştirilmiş ve 19 kişi katılmıştır.

09 Nisan 2005 "Enflasyon Düzeltmesi uygulaması ve Vergi Mevzuatı ile İç Denetçiler için Kontrol ve Analiz Yöntemleri" (Elif Buluç Anadolu Endüstri Holding Koordinatör Yardımcısı), TİDE Genel Merkezinde gerçekleştirilmiş ve 6 kişi katılmıştır.

13 Nisan 2005 "Reel Sektör Bütünleşik Risk Yönetimi ve Yararları" (Reel Sektör Bütünleşik Risk Yönetimi ve Yararları / Bankalar ve Diğer Finansal Kurumlar Entegre Risk Yönetimi ve Basel II) (Doç. Dr. Suat TEKER, M. Barış Akçay, Cenk Arslan, Levent Coşkuner), Yapı Kredi Plaza Konferans Salonu'nda gerçekleştirilmiş ve 38 kişi katılmıştır.

16-17 Nisan "CIA Part II" (Coşkun Özkan - Tolga Aykaç) eğitimi Zorlu Plaza Eğitim salonunda verilmiştir. Eğitime 10 kişi katılmıştır.

Sertifikasyon Haberleri

18-19 Mayıs tarihlerinde CIA, CCSA ve CSFA sertifikasyon sınavları Maslak Princess Otel'de gerçekleştirilecektir.

Bu yıl sertifikasyon sınavları için rekor sayıda başvuru oldu. CIA sınavı için 159 kişi toplamda 344 test için başvuruda bulundu. Mayıs-2005 sınavlarında CIA testleri Türkçe olarak yapılacak. Sınavda sorular, Türkçe çevirisinin yanında İngilizce orijinali ile beraber iki sütun biçiminde verilecek, bu şekilde (İngilizce bilenler açısından da) soruların daha kolay anlaşılabilir olması sağlanacaktır.

Sertifikasyonla ilgili tüm sorular için sertifikasyon@tide.org.tr adresine email gönderebilirsiniz.

Sertifikasyonlarla ilgili Broşür ve Formları Web sayfasından bulabilirsiniz.

Dergi Çalışmaları

Geçtiğimiz ay içinde dergimizin 11.sayı hazırlıkları sonuçlanmıştır. Bahar sayımızdaki sektörel değerlendirmeler başlığı Nisan Bültenimizde de belirtildiği üzere "sigorta sektörü"dür. Bahar 2005 sayımız bu ay içinde sizlere ulaştırılacaktır.

Dergimizin zenginleşmesi ve sesimizi daha büyük kitlelere duyurabilmesi için sponsorluk desteğinizi bekliyoruz.

Makale ve yazılarınız ile ele alınmasını istediğiniz konuları dergimizin dergi@tide.org.tr adresine ulaştırabilirsiniz.

Eğitimlerimiz

  • Mayıs 2005 içinde yapılması kesinleşen eğitimlerimiz;
  • 06-07 Mayıs 2005 "Teftiş Kurulu Üyeleri İçin Hukuk" (Bülent Balkan)
  • 28 Mayıs 2005 "Türev Ürünlerinin Denetimi" (Sezer Bozkuş)

olup, WEB sitemizden de müracaat edebilir ve bilgi edinebilirsiniz.

Kurumlarınız ve sizler için gerekli olduğunu düşündüğünüz eğitim konularını bizlere bildirirseniz bu taleplere göre de eğitim planlamalarımıza ilaveler yapabiliriz. Ayrıca eğitim verme konusunda gönüllü iseniz lütfen Sn.Funda Yavaş AYLA ile irtibata geçin.

egitim@tide.org.tr

Akademik İlişkiler

Akademik ilişkiler çerçevesinde 26 Nisan 2005 tarihinde Koç Üniversite'sinde kariyer günlerine katılınmıştır. Kariyer günlerinde TİDE ve Türkiye'de İç Denetim Mesleğinin gelişimi hakkında mezun olacak öğrencilere bilgi verilmiştir.

Sosyal faaliyetlerimiz

2 Mayıs Pazartesi günü saat 18:30- 21:30 arasında Point Otel'de aylık toplantımız yapılmış ve 33 kişi katılmıştır. Toplantıda üyelerimize çalışma komiteleri hakkında bilgi verilmiştir. Ayrıca Hedef ALLIANCE HOLDİNG A.Ş. denetim ekibinden 11 kişi Grup olarak katılmıştır. Kendilerine ve diğer üyelerimize katkılarından dolayı teşekkür ediyoruz.

Aylık toplantılara TİDE ailesine yeni katılan üyeler davet edilmiştir.

Tide Ailesine Yeni Katılan Üyelerimiz

ERDAL YAYLA - ASTELIT LLC/TURKCELL - UKRAINE
ALPER UĞURAL - SABANCI HOLDİNG
V.FATİH PEKKAYA - DIŞBANK
İZZET GÖKHAN ÖZBİLGİN - SERMAYE PİYASASI KURULU
T. GÖKHAN ÜNÜVAR - TÜRK TRAKTÖR
OĞUZHAN ÖNER - YAPI KREDİ BANKASI
ATİLLA KARAGÖZ - CARREFOUR SABANCI İC. MER. A.Ş.
HAKAN GÜNEŞ- FLOKSER TEKSTİL
ÖZCAN COŞKUN - FLOKSER TEKSTİL
İSMAİL GÖKHAN TECİMSEL - DIŞBANK
TOLGA ŞORA - DIŞBANK
UĞUR SEFİLOĞLU - DIŞBANK
HAKAN KERİM KANTEK - DIŞBANK
ATAKAN GÜRKAN TİRYAKİ - DIŞBANK
GÜLAY BAŞKAL ÖZER - YAPI KREDİ BANKASI
SERHAT İNAN - TUZLA SHİPYARD
SÜLEYMAN KÜPELİ - KUVEYT TURK
HAYRETTİN ÇAPOĞLU - KUVEYT TURK
PINAR KATKAT - TÜRKİYE SINAİ KALKINMA BANKASI
ZUHAL TILHASLI - CEYLAN GİYİM

Seminer Programı

Diğer Sitelerimiz

İç Denetim Dergisi

Türkiye İç Denetim Kongresi

Mesleki Gelişim Akademisi

Akademik Forum 2016

İç Denetime Genç Bakış

Sanal Müze

Site İçi Arama

Ara


Site Haritası / Sıkça Sorulan Sorular

Basn Odas
Basın Odası Mevzuat Envanteri