TİDE - Türkiye İç Denetim Enstitüsü
Kullanıcı Adı: Şifre: Üye olmak istiyorum | Şifremi unuttum
TİDE
TIDE ECIIA IIA
TİDE, ECIIA ve IIA üyesidir
About TIDE
TIDE Hakkinda
Yayınlar / Bülten / Bülten Arşivi / Nisan 2005 Bülteni

NİSAN 2005

Saygıdeğer Meslekdaşlarımız ve Sayın Üyelerimiz,

Türkiye İç Denetim Enstitüsü Derneği'nin aylık olarak gerçekleştirdiği faaliyetleri, önümüzdeki dönemler için faaliyet planlarını ayrıca üyesi olduğumuz 'Institute of Internal Auditors -IIA' ve Avrupa İç Denetim Enstitüleri Konfederasyonu 'ECIIA' den haberleri ve gelişmeleri sizlerle paylaşmak amacıyla yayınladığımız İç Denetim Bültenimizde sizlerle Mart ayında gerçekleştirdiğimiz faaliyetler ile Nisan ayı faaliyet planımızı paylaşacağız.

IIA ve ECIIA'den Haberler

IIA tarafından, Global Technology Audit Guide (GTAG) (Global Bilgi Teknolojileri Denetim Rehberi) serisinin ilki Mart ayında yayınlandı. Bilgi Teknolojileri yönetimi, güvenliği ve kontrolü alanlarında güncel konuları gündeme getirecek olan seri, özellikle İç Denetim Yöneticilerine yönelik olarak hazırlanmıştır. IIA'den gerekli izinler alındıktan sonra, rehber Türkçe'ye kazandırılacaktır. İlgilenen üyelerimiz, http://www.theiia.org adresinden rehbere ulaşabilirler.

IIA Genel Denetim Yönetimi Konferansı 21-23 Mart tarihleri arasında Florida'da gerçekleştirildi. Etik, Kurumsal Yönetim ve Sarbanes-Oxley uyum çabalarının görüşüldüğü toplantıya 700 İç denetim Yöneticisi katıldı.

IIA tarafından, Üst Yönetim için yayınlanan 'Tone at the Top'ın son sayısında, İç Denetim ve Dış Denetimin birbirinden ayrıldıkları noktalar ve bu konudaki yanlış anlamalara yer veriyor. İlgilenen üyelerimiz 'www.theiia.org' adresinden Tone at The Top'ın bu sayısına ulaşabilirler.

TİDE'den Haberler

12 Mart 2005 Cumartesi günü TİDE Geleceğin Tasarımı Strateji toplantılarının dördüncüsünü, Dedeman Otelinde gerçekleştirdik. TİDE'nin Kurumsal Yönetim konusundaki stratejik aksiyon planlarını belirledik.

17 Mart 2005 tarihinde “Aracı Kurumlarda İç Denetim” konulu eğitim, İMKB Teftiş Kurulu üyeleri Sn.Tuncay Ersöz, Sn. A. Nuri Aydın ve Sn. Cenk Şükür tarafından verilmiş olup, Dedeman otelindeki eğitimimize Aracı Kurumlardan 21 meslekdaşımız katılmıştır.

18 Mart 2005 tarihinde 'TEDMER Mütevelli Heyeti Toplatısı' na TİDE'yi temsilen Yönetim Kurulu Başkanımız katılmıştır.

26 Mart 2005 tarihinde “Bilişim Teknolojisi Güvenliği” konulu eğitim Sn. Cenk Kaan Örnek, Sn.Emre Sucu, Sn.Mesut Karakaş, Sn.Burak Bayoğlu tarafından verilmiş olup, Point Oteldeki eğitimimize 11 meslekdaşımız katılmıştır.

Sertifikasyon Haberleri

Sertifika Sınavlarına başvurular online yapılabiliyor

Sertifikasyon Sınavları (CIA, CCSA, CFSA) ile ilgili başvurular artık TİDE web sayfası üzerinden online yapılabilecek. SSL güvenli sayfalar üzerinden yapılacak başvurularda sınav ücretlerinin ödemeleri de kredi kartı ile yapılabilecek.

Yapılan başvurular sonucu kısa bir bilgilendirme eposta'sı başvuruyu yapanların belirttiği eposta adreslerine gönderilecek. Sınav için online kayıtlarda TİDE üyeleri kendi kullanıcı adları ve şifreleri ile giriş yaptıklarında (varsa) gerekli indirimler otomatik olarak gösterilecektir.

Sertifikasyon Mayıs-2005 sınavları için başvurular tamamlandı

Bu yıl 18-19 Mayıs tarihlerinde yapılacak olan CIA, CCSA ve CSFA sertifikasyon sınavları için rekor sayıda başvuru oldu. CIA sınavı için 159 kişi toplamda 344 test için başvuruda bulundu, 2004 yılının tamamı için (Mayıs ve Kasım aylarında toplam) 142 kişi 330 test için başvuruda bulunmuştu. Mayıs 2005 için başvurular 2004 yılının tamamındaki başvuruların üzerinde gerçekleşmiştir.

CIA Başvuru

Kişi Sayısı

Toplam Test

2004 Yılı

142

330

2005-Mayıs

159

344

Başvurular Mart ayı içinde TİDE web sayfasında yapılan anketi doğrular nitelikte görünmektedir. Bu ankette "Sizce CIA sınavının Türkçe olarak düzenlenmesi bu sertifika için yapılacak başvuru sayısını artıracak mıdır?" sorusu sorulmuştu. Sonuçlar aşağıda yer almaktadır:

Payı (%)

Kişi Sayısı

Evet artırır

84,54

82

Etkisi olmayacaktır

4,12

4

Hayır aksine azaltır

10,31

10

Fikrim yok

1,03

1

TOPLAM

100,00

97

CFSA sınavı içinse 9 başvuru olmuştur. Mayıs-2005 sınavlarında CIA testleri Türkçe olarak yapılacak. Sınavda sorular, Türkçe çevirisinin yanında İngilizce orijinali ile beraber iki sütun biçiminde verilecek, bu şekilde (İngilizce bilenler açısından da) soruların daha kolay anlaşılabilir olması sağlanacak. Ayrıca, sınavdan önce http://www.theiia.org/ sitesinden satılan 400 soruluk “Model Exam” Türkçeye çevrilmesi tamamlanmış olacak. Kısım kısım yapılan çeviride, şu anda Model Sınavın Bölüm I ve III'ü çevrilmiş durumdadır, diğer kısımların çevirisi ise Mayıs ayı başına kadar tamamlanacaktır.

CIA hazırlık kursu devam etmekte, şu ana kadar 1. ve 3. kısıma ait dersler tamamlanmıştır, isteyenler aşağıdaki tarihlerden önce diğer kısımlara kayıt yaptırabilirler. Kurs CIA olan meslektaşlarımız tarafından verilmektedir:

Part 1 : 19-20 Mart (Tamamlandı)

Part 2 : 16-17 Nisan

Part 3 : 2-3 Nisan (Tamamlandı)

Part 4 : 30 Nisan - 1 Mayıs

Kurs için başvurular TİDE sayfasındaki formun doldurulup TİDE merkezine ulaştırılması ile yapılabilecek.

Sınav başvuruları ile ilgili değişiklikler (iptal, erteleme gibi), son başvuru tarihinden sonra TİDE merkezine formlar sayfasındaki Sınav Değişiklik/Erteleme/İptal formunu doldurup fakslamak suretiyle yapılabilecektir.

Sertifikasyonla ilgili tüm sorular için sertifikasyon@tide.org.tr adresine email gönderebilirsiniz.

Sertifikasyonlarla ilgili Broşür ve Formları Web sayfasından bulabilirsiniz.

Dergi Çalışmaları

Mart ayı içinde dergimizin 11.sayı hazırlıkları sonuçlanma aşamasına gelmiştir. Bahar sayımızdaki sektörel değerlendirmeler başlığı Mart Bültenimizde de belirtildiği üzere “sigorta sektörü”dür. Nisan ayının ilk haftasında düzenlenecek olan yuvarlak masa toplantısında sektörün önde gelen isimleri görüşlerini paylaşacaklardır.

Bahar 2005 sayımız Nisan ayı sonundan itibaren sizlere ulaştırılacaktır.

Dergimizin zenginleşmesi ve sesimizi dah büyük kitlelere duyurabilmesi için sponsorluk desteğinizi bekliyoruz.

Makale ve yazılarınız ile ele alınmasını istediğiniz konuları dergimizin dergi@tide.org.tr adresine ulaştırabilirsiniz.

WEB Sitesi

Yeniden yapılandırılan internet sitemiz yeni hizmetler sunmaya devam etmektedir. Bunlardan ilki, her yıl düzenlenmekte olan CIA sınavına başvuruların sitemiz aracılığıyla internet üzerinden yapılmasını sağlayan On-line Sınav Merkezi'nin hizmete sokulmasıdır. Bu sistem sayesinden isteyen katılımcılar sınav başvurularını elektronik ortamda yaparak, sınav ücretlerini kredi kartı kullanarak elektronik ortamda ve güvenli bir şekilde (SSL sertifikası mevcuttur) yatırabilmektedir. Söz konusu sistem aracılığıyla, başvuru formu kullanarak, yapılan başvurulara ait bilgiler, sınavın son başvuru gününe kadar değiştirilebilmektedir.

CIA sertifikasına sahip olan üyelerimizin CPE bildirimlerini internet sitemiz aracılığıyla yapabilmelerini sağlamaya yönelik çalışmalarımız devam etmekte olup Nisan ayı sonuna kadar çalışmaların tamamlanması planlanmaktadır.

İnternet sitemiz aracılığıyla her ay farklı bir konuda anket düzenlemekteyiz. Söz konusu anketlere vereceğiniz yanıtlar Derneğimizin çalışmalarında yön gösterici olacaktır.

Eğitimlerimiz

Nisan 2005 içinde yapılması kesinleşen eğitimlerimiz,

08 - 09 Nisan 2005 Teftiş Kurulu Üyeleri İçin Soruşturma (Bülent Balkan)

09 Nisan 2005 Enflasyon Düzeltmesi uygulaması ve Vergi Mevzuatı ile İç Denetçiler için Kontrol ve Analiz Yöntemleri (Elif Buluç /AEH Mali Koordinatör Yardımcısı)

2 Nisanda yapılacağını duyurduğumuz eğitimimiz Eğitmen arkadaşlarımızın yoğunluğu sebebi 9 Nisan 2005 tarihine alınmıştır.

13 Nisan 2005 Reel Sektör Bütünleşik Risk Yönetimi ve Yararları (Reel Sektör Bütünleşik Risk Yönetimi ve Yararları / Bankalar ve Diğer Finansal Kurumlar Entegre Risk Yönetimi ve Basel II) (Doç. Dr. Suat TEKER, M. Barış Akçay, Cenk Arslan, Levent Coşkuner)

23 Nisan 2005 Standartların İç Denetçilere ve İç Denetim Yöneticilerine getireceği görev ve sorumluluklar (Ali Şir Yardım/İMKB Teftiş Kurulu)

olup, WEB sitemizden de müracaat edebilir ve bilgi edinebilirsiniz.

Kurumlarınız ve sizler için gerekli olduğunu düşündüğünüz eğitim konularını bizlere bildirirseniz bu taleplere göre de eğitim planlamalarımıza ilaveler yapabiliriz. Ayrıca eğitim verme konusunda gönüllü iseniz Sn.Funda Yavaş AYLA ile irtibata geçebilirsiniz: egitim@tide.org.tr.

Sosyal faaliyetlerimiz

- Hava muhalefeti sebebiyle 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'ne planladığımız Aylık Toplantımız, sizlerin değerli katılımları ile 22 Mart Salı günü yapılmıştır.

- Değerli bilgileri paylaştığımız toplantılarımız oluşan talep üzerine bundan böyle 2 ayda bir ve her ayın ilk pazartesi günü, ulaşım kolaylığı olacak bir mekanda yapılmak üzere planlanmıştır.

- Bu sebeple şimdiden anımsatmak isteriz ki, bir sonraki toplantımız 2 Mayıs Pazartesi günü saat 18:30- 21:30 arasında yapılacaktır. / Yer bilahâre bildirilecektir. Ltf. Ajandalarımıza notumuzu alalım.

- TİDE'nin diğer STK'lar ile tanışma ve iş birliği yapma imkanları arama adına izlediği yaklaşımlar gereği, Yönetim kurulumuzdan iki üyemiz 5 Nisan 2005 de yapılan GYİAD (Genç Yönetici ve İş Adamları Derneği) Faaliyetine katılarak Enstitümüzü temsil etmişlerdir.

Tide Ailesine Yeni Katılan Üyelerimiz

Yeni üyelerimize aramıza hoşgeldiniz diyor, ailemizin diğer üyeleriyle de tanışabilmeleri için, 2 Mayıs'ta yapacağımız Aile Toplantısına TİDE Yönetim Kurulu'nun davetlisi olarak katılmalarını arzu ediyoruz.

Şubat 2005'de aramıza katılan üyelerimiz:

Gül Saraçoğlu -Deloitte&Touche
Gökhan Sungun - Borusan Otomotiv
Erkan Kilimci - Bizim Menkul Değerler A.Ş.
Cenk Yeşilbağ - Yazaki A.Ş.
Kadir Coşkun - Yazaki A.Ş.
Kubilay Serdar Selvi - Yazaki A.Ş.
Ahmet Sönmez - Koç Holding
Mükremin Dal - Pagmat Pamuk Tekstil Sanayi

Mart 2005'de aramıza katılan üyelerimiz:

Tunç Özgen- ABN Amro Bank
Özgür Borucu - Ziraat Bankası
Galip Yılmaz - Ak Emeklilik
Gültekin Aycan - Deva Holding
Çağrı Tüzüner - Ak Emeklilik
Haluk Abanoz - Ereğli Demir Çelik Fabrikaları

Seminer Programı

Diğer Sitelerimiz

İç Denetim Dergisi

Türkiye İç Denetim Kongresi

Mesleki Gelişim Akademisi

Akademik Forum 2016

İç Denetime Genç Bakış

Sanal Müze

Site İçi Arama

Ara


Site Haritası / Sıkça Sorulan Sorular

Basn Odas
Basın Odası Mevzuat Envanteri