DUYURULAR

26.01.2021

CRMA - Yeni Sınav Sistemi Hakkında

 
Değerli Meslektaşlarımız,
 
Uluslararası İç Denetçiler Enstitüsü (IIA), değişen global risklere ayak uydurabilmek amacıyla, risk yönetimi güvencesinde başarılı olabilmek için gereken derinlemesine kurumsal bilgi ve ileri becerileri yansıtabilen yeni Risk Yönetimi Güvencesi Sertifikası® (CRMA®) sınavını 2021 yılında uygulamaya başlayacaktır.
 
Revize edilmiş CRMA sınavı, Sertifikalı İç Denetçi® (CIA®) unvanını almış olan iç denetçilerin tercih edebileceği bir kariyer yolu olarak konumlandırılıyor. Bu amaçla CRMA sınavında yapılan temel değişiklikler şöyle sıralanabilir:
 
  • Tüm sorular yetkinlik seviyesinde.
  • İleri düzey soru formatları.
  • Daha uzun sınav süresi.
 
Yukarıda bahsedilen sınav değişikliklerine ek olarak, geçmiş iş deneyiminin de daha güçlü olması gerekiyor. Yapılan tüm bu değişiklikler, uygulayıcıların ileri risk yönetimi güvencesi alanındaki yeteneklerini sergileyebilmelerini kolaylaştırırken aynı zamanda CIA ve CRMA sınavlarını da uyumlu hale getiriyor.
 
Mevcut CRMA programına kabul edilen adayların, söz konusu değişikliklerin kendilerini nasıl etkileyeceğini öğrenmeleri için CRMA Revizyonuna İlişkin El Kitabı’nı incelemelerini rica ederiz.
 
Not: CRMA sertifikasyon sınavı İngilizce dilinde yapılmaktadır.
 
2021 CRMA Beta Testi
 
IIA, aktif CIA sertifikası sahiplerini CRMA beta testine başvurarak yeni sınavı ilk deneyenlerden olmaya davet ediyor. Beta teste başvuran katılımcılardan ilk başvuru ücreti alınmayacak olup, yalnızca 90 ABD doları tutarındaki indirimli sınav kayıt ücreti alınacaktır (sınavın standart ücreti IIA üyeleri için 445 ABD doları, üye olmayanlar için ise 580 ABD dolarıdır)*.
 
Güncel CRMA programı için başvurular 1 Nisan 2021 tarihinde açılacaktır.
 
Güncel program, tarihler ve beta testi ile ilgili ayrıntılar için Güncel CRMA programı internet sitesini ziyaret ediniz.
 
Güncel CRMA sınavına hazırlanmak için ihtiyaç duyacağınız kapsamlı çalışma materyali için yeni CRMA Exam Study Guide and Practice Questions, 2.ci baskısı yakın zamanda IIA Kitap Satış Mağazası’nda satışa sunuldu. Hemen sipariş vermek için tıklayınız.
 
* İndirimli sınav kayıt ücreti yalnızca beta testi için onaylanan ilk 200 aday için geçerli olacaktır. 200 kişi eşiği aşıldıktan sonra onaylanan adaylar yine de sınava kayıt olabilirler; bu adaylara üyelik durumlarına göre standart sınav kayıt ücreti seçeneği sunulacaktır.
 
Saygılarımızla,
Türkiye İç Denetim Enstitüsü