KİTAPLAR

Yayın No: 22 - Uluslararası Akademik Forum 2022:

Yayın No: 22 - Uluslararası Akademik Forum 2022: "Çok Kutuplaşan Dünyada Jeoekonomik Stratejiler ve Denetim"

Yedincisi düzenlenen, “Çok Kutuplaşan Dünyada Jeoekonomik Stratejiler ve Denetim” temalı Uluslararası Akademik Forum 2022,  2 Aralık 2022 tarihinde gerçekleştirildi. Türkiye İç Denetim Enstitüsü (TİDE) ve Muhasebe Öğretim Üyeleri Bilim ve Dayanışma Vakfı (MÖDAV) iş birliği ve Yeditepe Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenen Forum ile alanında uzman isimler bir araya geldi. Uluslararası Akademik Forum 2022'de yer alan konuşmalar, sunumlarla birlikte kitapta yer almaktadır.

Ücretsiz

PDF olarak indirin.

Yayın No: 21 - Uluslararası İç Denetim Sempozyumu Kitabı Yayınlandı

Yayın No: 21 - Uluslararası İç Denetim Sempozyumu Kitabı Yayınlandı

19 Eylül 1995 tarihinde kurulan Enstitümüzün kuruluşunun küresel ve ulusal ilanı, 2 Ekim 1995 tarihinde düzenlenen “Uluslararası İç Denetim Sempozyumu” ile gerçekleştiriliyor. TİDE'nin kurumsal belleğinde miladi bir değer ve öneme sahip olan bu ilk etkinliğin aynı zamanda o dönemde çıkarılmış ilk yayını da bulunuyor. TİDE Yayınları olarak, bu ilk yayını yeniden gün yüzüne çıkarıyor ve geleceğe olan sorumluluğumuzu yerine getiriyoruz. Kitapta, bundan 27 yıl önce gerçekleştirilen bu önemli organizasyonda konuşma yapan konukların konuşma metinleri ve sunumlarını, İngilizce ve Türkçe olarak yer alıyor. Kitapta yer alan metinler, üyelerimizin gönüllü emekleriyle, Türkçe ve İngilizceye çevriliyor.

Ücretsiz

PDF olarak indirin.

Yayın No: 20 - Gelecek Zirvesi 2021: “Gelecek Sensin... İleri!”

Yayın No: 20 - Gelecek Zirvesi 2021: “Gelecek Sensin... İleri!”

Türkiye İç Denetim Enstitüsü ve Muhasebe Öğretim Üyeleri Bilim ve Dayanışma Vakfı iş birliğinin yanı sıra Afyon Kocatepe Üniversitesi’nin destekleriyle dördüncüsü gerçekleşen Gelecek Zirvesi’nin teması; “Gelecek Sensin... İleri!” oldu. İki yılda bir düzenlenen Gelecek Zirvesi, ilhamını Ulusal Bağımsızlık destanından alıyor. 2021 yılında da Zirve'nin, Anadolu’nun ve Türk ulusunun kurtuluşunu sağlayan Büyük Taarruz’un başladığı topraklarda Afyonkarahisar’da düzenlenmesi planlanıyordu. Pandemi kısıtlarının devam etmesi sebebiyle, Afyonkarahisar’a gidilemedi fakat etkinlik Afyon Kocatepe Üniversitesi’nin ev sahipliğinde çevrim içi olarak düzenlendi. Türkiye İç Denetim Enstitüsü Gelecek Okulu’nun bir etkinliği olarak hayata geçirilen  Zirve’ye, ülkemizin ve mesleğimizin geleceği olan üniversite öğrencileri, onları geleceğe hazırlayan çeşitli üniversitelerde görevli akademisyenlerle birlikte değerli konuşmacılar ve
mesleğin profesyonelleri katıldı.

Ücretsiz

PDF olarak indirin.

Yayın No: 19 - ULUSLARARASI AKADEMİK FORUM 2020 “Uzaktan Erişim ve Yeni Normal”

Yayın No: 19 - ULUSLARARASI AKADEMİK FORUM 2020 “Uzaktan Erişim ve Yeni Normal”

Altıncısı düzenlenen, “Uzaktan Erişim ve Yeni Normal” temalı Uluslararası Akademik Forum 2020, 29 Mayıs 2020 tarihinde, çevrimiçi olarak ve yaklaşık 500 kişinin uzaktan katılımıyla gerçekleştirildi. Türkiye İç Denetim Enstitüsü (TİDE) ve Muhasebe Öğretim Üyeleri Bilim ve Dayanışma Vakfı (MÖDAV) işbirliğiyle, iki yılda bir düzenlenen Forum ile alanında uzman isimler bir araya geldi. Pandemi koşulları nedeniyle, TİDE tarihinde de bir ilk olarak çevrim içi düzenlenen Uluslararası Akademik Forum 2020'de yer alan konuşmalar, sunumlarla birlikte kitapta yer alıyor.

Ücretsiz

PDF olarak indirin.

Yayın No: 18 - Gelecek Zirvesi 2019:

Yayın No: 18 - Gelecek Zirvesi 2019: "Güneş Ufuktan, Gelecek Umuttan Doğar"

2019 yılı bu ülke için özel bir yıldı. Mustafa Kemal ve arkadaşlarının 19 Mayıs 1919 günü Samsun’a çıkışının 100. yılında, Gelecek Zirvesi 2019, Samsun’da Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ)’nin ev sahipliğinde düzenlendi. Zirve öncesi Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın tahsis ettiği TCG BAYRAKTAR (L-402) Milli Amfibi Tank Çıkarma Gemisi'nde başlayan yolculukta, Türkiye’nin farklı şehirlerindeki üniversitelerimizden 100 öğrenciyle birlikte, Milli Savunma Üniversitesi Deniz Harp Okulu öğrencileri, akademisyenler, iş ve meslek insanları yer aldı. İki gece üç gün süren ve hafızalarda unutulmaz izler bırakan yolculuk aynı zamanda Türkiye İç Denetim Enstitüsü için de önemli kilometre taşlarından biri oldu. OMÜ’nün ev sahipliğinde ve ““Güneş Ufuktan, Gelecek Umuttan Doğar” temasıyla düzenlenen Zirve’de alanında uzman konuşmacılarla birlikte akademisyenler ve meslek profesyonelleri de ufuk açıcı konuşmalarıyla yer aldılar. Gelecek öngörülerini, nasıl bir geleceğin bizleri beklediğini, yarının dünyasında nelere ihtiyaç duyulacağını ve hangi alanlarda iş geliştirmenin önemli olduğundan bahseden konuşmacılar ayrıca hızla değişen dünyada değişen rollerden ve liderlik becerilerinden bahsettiler. İlgi çeken konuşmalar ve sunumlar, Gelecek Zirvesi 2019 adıyla kitaplaştırıldı.

Ücretsiz

PDF olarak indirin.

Yayın No: 17 - Uluslararası Mesleki Uygulama Çerçevesi (UMUÇ) – Kırmızı Kitap

Yayın No: 17 - Uluslararası Mesleki Uygulama Çerçevesi (UMUÇ) – Kırmızı Kitap

Türkiye İç Denetim Enstitüsü olarak mesleki gelişimin önemli bir parçası saydığımız Türkçe kaynak varlığını geniş ve güncel tutma çabalarımızın en önemli ürünü olan Uluslararası Mesleki Uygulama Çerçevesi (UMUÇ), diğer adıyla ""Kırmızı Kitap"", güncellenen son baskısıyla Türkçeye kazandırılarak yayımlanmıştır.
 
İç denetçi için her zaman elinin altında bulunması gereken ve meslektaşlarımızın işlerinin bir nevi anayasası sayarak devamlı bir başvuru kaynağı olarak kullandığı bu eserin tüm meslektaşlarımıza ve mesleğimize katkı sağlaması dileklerimizle.

Fiyat: 210 TL *
TİDE Üyeleri: 110 TL * (Aidat borcu olmayan üyeler için geçerlidir.)

Satın almak için tıklayın.

Yayın No: 16 - Türkiye’de İç Denetim Üzerine Yapılan Akademik Çalışmaların Analizi: 2016-2017 ve 1985-2017 Değerlendirmeleri

Yayın No: 16 - Türkiye’de İç Denetim Üzerine Yapılan Akademik Çalışmaların Analizi: 2016-2017 ve 1985-2017 Değerlendirmeleri

TİDE Akademik İlişkiler Komitesi (AİK) Eğitim Bölümü Akademik Tez Envanteri Çalışma Grubu bünyesinde yürütülen Lisansüstü Tez Envanteri çalışmalarının üçüncüsü olarak hazırlanan “Türkiye’de İç Denetim Üzerine Yapılan Akademik Çalışmaların Analizi: 2016-2017 ve 1985-2017 Değerlendirmeleri” araştırma çalışması, Türkiye Yüksek Öğretim Kurumu “Ulusal Tez Veritabanı”nda yer alan, 2016 ve 2017 yıllarında yapılmış “İç Denetim ve İlişkili Konulardaki Yüksek Lisans ve Doktora Tez Çalışmalarının” çeşitli açılardan analiz edilmesi amaçlanmıştır. Bu çalışmada ayrıca, 2010-2017 dönemi analizi ve 1985-2017 dönemi karşılaştırmasına yer verilmiştir. TİDE AİK bünyesinde oluşturulan “Lisansüstü Akademik Çalışmalar Veri Tabanı”nı güncelleyen bu çalışma; devamlılığı ve yıllar itibariyle mukayese edilebilirliği sağlanmak açısından, önceki yıllarda yapılan araştırmalarla uyumlu ve aynı içerikte gerçekleştirilmiştir. Çalışma, İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Lerzan Kavut ile birlikte Doç. Dr. Burcu Adiloğlu ve Araştırma Görevlisi Nevzat Güngör tarafından hazırlanmıştır.

Ücretsiz

PDF olarak indirin.

Yayın No: 15 - Uluslararası Akademik Forum 2018:

Yayın No: 15 - Uluslararası Akademik Forum 2018: "Gerçek Zamanlı Güvence Modeli Olarak Sürekli Denetim ve Sürekli İzleme"

Kitapta; Türkiye İç Denetim Enstitüsü’nün, Muhasebe Öğretim Üyeleri Bilim ve Dayanışma Vakfı (MÖDAV) ile birlikte Anadolu Üniversitesi ev sahipliğinde, 11 Mayıs 2018 tarihinde, “Gerçek Zamanlı Güvence Modeli Olarak Sürekli Denetim ve Sürekli İzleme’’ temasıyla gerçekleştirdiği beşinci Uluslararası Akademik Forum’da sunulan bilimsel tebliğler ve konuşmalar yer almaktadır.

Ücretsiz

PDF olarak indirin.

Yayın No: 14 - Gelecek Zirvesi 2017:

Yayın No: 14 - Gelecek Zirvesi 2017: "Geleceği hisset, kendini fark et, harekete geç..."

TİDE Gelecek Okulu’nun etkinliği olarak düzenlenen Gelecek Zirvesi 2017, ‘‘Geleceği hisset, kendini fark et, harekete geç’’ teması ile 21 – 22 Nisan 2017 tarihlerinde Sakarya'da gerçekleştirildi. İki yılda bir düzenlenen etkinliğin zamanının belirlenmesinde bahar mevsimi, mekanın seçilmesinde ise Ulusal Bağımsızlık Destanımız ilham kaynağı olarak alınıyor. Sakarya Zaferi’nde ifade bulan atalarımızın canları pahasına fedakarlık göstererek imkansızı başarma ruhu, Gelecek Zirvesi 2017’nin de ana teması için ilham kaynağı oluyor. Zirve’de akademisyenler, iş dünyası temsilcileri ile birlikte alanlarında uzman konuk konuşmacılar, Sakarya Üniversitesi ev sahipliğinde gerçekleşen Zirve’de, bir araya geldi. İlgi çeken konuşmalar ve sunumlar, Gelecek Zirvesi 2017 adıyla kitaplaştırıldı.

Ücretsiz

PDF olarak indirin.

Yayın No: 13 - İç Denetim Üzerine Yapılan Akademik Çalışmaların Analizi: 2010-2015

Yayın No: 13 - İç Denetim Üzerine Yapılan Akademik Çalışmaların Analizi: 2010-2015

TİDE Akademik İlişkiler Komitesi (AİK) bünyesinde başlatılan ve dönemsel olarak tekrarlanan bu çalışmanın ikincisi, 2010-2015 dönemini kapsıyor. Yapılan araştırmanın kapsamında; Yüksek Öğretim Kurumu web sayfasında yer alan ‘’Ulusal Tez Veritabanı’’ tez türlerini (yüksek lisans ve doktora) de dikkate alarak, yıllara göre, iç denetim, iç kontrol, kurumsal yönetim ve risk yönetimi konularındaki tez sayısı, tez temalarının sektörel bazda dağılımı ve tez çalışmasının yapıldığı üniversiteler ve danışman unvanları açısından analiz ediliyor. Çalışma, İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Lerzan Kavut ile birlikte Doç. Dr. Burcu Adiloğlu ve Gürol Baloğlu tarafından hazırlandı.

Ücretsiz

PDF olarak indirin.

Yayın No: 12 - Akademik Forum 2016

Yayın No: 12 - Akademik Forum 2016

Kitapta; Türkiye İç Denetim Enstitüsü’nün, Muhasebe Öğretim Üyeleri Bilim ve Dayanışma Vakfı (MÖDAV) ile birlikte Boğaziçi Üniversitesi ev sahipliğinde, 6 Mayıs 2016 tarihinde, “İç Denetimde Mesleki ve Akademik İnovasyon” temasıyla gerçekleştirdiği dördüncü Akademik Forum’da sunulan bilimsel tebliğler ve konuşmalar yer alıyor.

Ücretsiz

PDF olarak indirin.

Yayın No: 11 - COSO İç Kontrol Bütünleşik Çerçeve 2013 (Sadece 4. Kitap)

Yayın No: 11 - COSO İç Kontrol Bütünleşik Çerçeve 2013 (Sadece 4. Kitap)

İç Kontrol — Bütünleşik Çerçeve Dış Finansal Raporlama Üzerinde İç Kontrol: Bir Yaklaşımlar ve Örnekler Özeti

 

COSO iç kontrol modeli özellikle iç denetçilerin iç kontrol sistemlerini değerlendirmede temel referans kaynağı olan iç kontrol modellerinin başında gelmektedir. 1992 yılında yayınlanan ilk modelin güncellenerek 2013 yılında yayınlanması üzerine çalışma komitemiz tarafından titiz ve dikkati bir şekilde Türkçe’ye tercüme edilerek dilimize kazandırılmıştır. COSO İç Kontrol Bütünleşik Çerçeve 2013 birinci kitap Yönetici Özeti, ikinci kitap Çerçeve ve Ekler, üçüncü kitap Bir İç Kontrol Sisteminin Etkililiğini Değerlendirmek İçin Kullanılabilecek Açıklayıcı Araçlar, dördüncü kitap Dış Finansal Raporlama Üzerinde İç Kontrol: Bir Yaklaşımlar ve Örnekler Özeti adında 4 kitaptan oluşmaktadır. Yönetici Özetinde başta Yönetim Kurulu ve İcra Kurulu olmak üzere tüm üst düzey yöneticilere yönelik genel bir bakış sunulmaktadır. Çerçeve ve Ekler kitabı etkili bir iç kontrolün gereklerini açıklamakta, yönetimin tüm kademelerine iç kontrolün tasarlanması, uygulanması ve yürütülmesi ve iç kontrolün etkililiğinin değerlendirilmesi konusunda yol göstermektedir. Bir İç Kontrol Sisteminin Etkililiğini Değerlendirmek İçin Kullanılabilecek Açıklayıcı Araçlar kitabında COSO İç Kontrol Modeli’nin uygulanmasında faydalı olabilecek şablonlar ve senaryolar sağlanmaktadır. Dış Finansal Raporlama Üzerinde İç Kontrol: Bir Yaklaşımlar ve Örnekler Özeti kitabı ise bileşenlerin ve ilkelerin nasıl uygulanabileceğini dış finansal raporlama üzerinde gösteren pratik yaklaşımlar ve örnekler içermektedir.

Fiyat: 225 TL *
TİDE Üyeleri: 190 TL * (Aidat borcu olmayan üyeler için geçerlidir.)

Satın almak için tıklayın.

Yayın No: 11 - COSO İç Kontrol Bütünleşik Çerçeve 2013 (3'lü Set)

Yayın No: 11 - COSO İç Kontrol Bütünleşik Çerçeve 2013 (3'lü Set)

Set İçindeki Kitaplar;

1-Yönetici Özeti

2-Çerçeve ve Ekleri

3-Bir İç Kontrol Sisteminin Etkililiğinin Değerlendirilmesine Yönelik Açıklayıcı Araçlar

 

COSO iç kontrol modeli özellikle iç denetçilerin iç kontrol sistemlerini değerlendirmede temel referans kaynağı olan iç kontrol modellerinin başında gelmektedir. 1992 yılında yayınlanan ilk modelin güncellenerek 2013 yılında yayınlanması üzerine çalışma komitemiz tarafından titiz ve dikkati bir şekilde Türkçe’ye tercüme edilerek dilimize kazandırılmıştır. COSO İç Kontrol Bütünleşik Çerçeve 2013 birinci kitap Yönetici Özeti, ikinci kitap Çerçeve ve Ekler, üçüncü kitap Bir İç Kontrol Sisteminin Etkililiğini Değerlendirmek İçin Kullanılabilecek Açıklayıcı Araçlar, dördüncü kitap Dış Finansal Raporlama Üzerinde İç Kontrol: Bir Yaklaşımlar ve Örnekler Özeti adında 4 kitaptan oluşmaktadır. Yönetici Özetinde başta Yönetim Kurulu ve İcra Kurulu olmak üzere tüm üst düzey yöneticilere yönelik genel bir bakış sunulmaktadır. Çerçeve ve Ekler kitabı etkili bir iç kontrolün gereklerini açıklamakta, yönetimin tüm kademelerine iç kontrolün tasarlanması, uygulanması ve yürütülmesi ve iç kontrolün etkililiğinin değerlendirilmesi konusunda yol göstermektedir. Bir İç Kontrol Sisteminin Etkililiğini Değerlendirmek İçin Kullanılabilecek Açıklayıcı Araçlar kitabında COSO İç Kontrol Modeli’nin uygulanmasında faydalı olabilecek şablonlar ve senaryolar sağlanmaktadır. Dış Finansal Raporlama Üzerinde İç Kontrol: Bir Yaklaşımlar ve Örnekler Özeti kitabı ise bileşenlerin ve ilkelerin nasıl uygulanabileceğini dış finansal raporlama üzerinde gösteren pratik yaklaşımlar ve örnekler içermektedir.

Fiyat: 365 TL *
TİDE Üyeleri: 310 TL * (Aidat borcu olmayan üyeler için geçerlidir.)

Satın almak için tıklayın.

Yayın No: 11 - COSO İç Kontrol Bütünleşik Çerçeve 2013 (4'lü Set)

Yayın No: 11 - COSO İç Kontrol Bütünleşik Çerçeve 2013 (4'lü Set)

Set İçindeki Kitaplar;

1-Yönetici Özeti

2-Çerçeve ve Ekleri

3-Bir İç Kontrol Sisteminin Etkililiğinin Değerlendirilmesine Yönelik Açıklayıcı Araçlar

4- İç Kontrol — Bütünleşik Çerçeve Dış Finansal Raporlama Üzerinde İç Kontrol: Bir Yaklaşımlar ve Örnekler Özeti

 

COSO iç kontrol modeli özellikle iç denetçilerin iç kontrol sistemlerini değerlendirmede temel referans kaynağı olan iç kontrol modellerinin başında gelmektedir. 1992 yılında yayınlanan ilk modelin güncellenerek 2013 yılında yayınlanması üzerine çalışma komitemiz tarafından titiz ve dikkati bir şekilde Türkçe’ye tercüme edilerek dilimize kazandırılmıştır. COSO İç Kontrol Bütünleşik Çerçeve 2013 birinci kitap Yönetici Özeti, ikinci kitap Çerçeve ve Ekler, üçüncü kitap Bir İç Kontrol Sisteminin Etkililiğini Değerlendirmek İçin Kullanılabilecek Açıklayıcı Araçlar, dördüncü kitap Dış Finansal Raporlama Üzerinde İç Kontrol: Bir Yaklaşımlar ve Örnekler Özeti adında 4 kitaptan oluşmaktadır. Yönetici Özetinde başta Yönetim Kurulu ve İcra Kurulu olmak üzere tüm üst düzey yöneticilere yönelik genel bir bakış sunulmaktadır. Çerçeve ve Ekler kitabı etkili bir iç kontrolün gereklerini açıklamakta, yönetimin tüm kademelerine iç kontrolün tasarlanması, uygulanması ve yürütülmesi ve iç kontrolün etkililiğinin değerlendirilmesi konusunda yol göstermektedir. Bir İç Kontrol Sisteminin Etkililiğini Değerlendirmek İçin Kullanılabilecek Açıklayıcı Araçlar kitabında COSO İç Kontrol Modeli’nin uygulanmasında faydalı olabilecek şablonlar ve senaryolar sağlanmaktadır. Dış Finansal Raporlama Üzerinde İç Kontrol: Bir Yaklaşımlar ve Örnekler Özeti kitabı ise bileşenlerin ve ilkelerin nasıl uygulanabileceğini dış finansal raporlama üzerinde gösteren pratik yaklaşımlar ve örnekler içermektedir.

Fiyat: 570 TL *
TİDE Üyeleri: 470 TL * (Aidat borcu olmayan üyeler için geçerlidir.)

Satın almak için tıklayın.

Yayın No: 10 - Sawyer’s İç Denetçiler İçin Rehber - 6. versiyon

Yayın No: 10 - Sawyer’s İç Denetçiler İçin Rehber - 6. versiyon

Modern iç denetimin babası olarak kabul edilen Larry Sawyer’ın İç Denetçiler İçin Rehber isimli klasik kitabı, ilk olarak 1973 yılında basılan klasikleşmiş kitabın güncelleştirilmiş 6. versiyonudur. 6. versiyon; İç Denetimin Temelleri,  İç Denetim Süreçleri ve Yöntemleri ile Kurumsal Yönetim, Risk Yönetimi ve Uyumun Temelleri olmak üzere üç ciltten oluşuyor. “İç Denetimin Temelleri” başlıklı 1. Cilt, iç denetim uygulamalarına yönelik temel geri plan bilgilerini sunmaktadır. İç denetimin tarihi, mesleğin günümüzdeki risk odaklı hali göz önüne alınarak araştırılmış ve derlenmiştir. Risk ve kontrol modelleri, BT çerçeveleri ile birlikte sunulmaktadır. Kitapta, güvence ve danışmanlıkla ilgili görevler ve her birinin içeriğinde yer alan özel faaliyetler teker teker belirtilmiştir. Ayrıca karmaşık görevler, konunun her yönüyle değerlendirildiği örnekler yoluyla bir tartışma ortamında değerlendirilmektedir. “İç Denetim Süreçleri ve Yöntemleri” başlıklı 2. Cilt ise birinci ciltten daha taktiksel bir cilttir. Denetlenenler ve paydaşlarla olan ilişkilerin yönetilmesi ve denetim sürecinin yönetilmesiyle başlayan 2. cilt, ilerleyen bölümlerde, belirli denetim süreçleri ve yöntemlerine odaklanmaktadır. “Kurumsal Yönetim, Risk Yönetimi ve Uyumun Temelleri” başlıklı 3. Cilt ise her bir kavramın bireysel unsurlarını ayrı bölümlerde detaylı olarak incelemeden önce, kurumsal yönetim, risk yönetimi ve uyum konularında bütünsel bir bakış açısı sunan bir giriş bölümü içermektedir. Buna ilave olarak suistimal ve etik konularında iç denetçilerin özel sorumlulukları da tartışılmaktadır. Bu baskıda, yeni bir unsur olarak kurumsal sosyal sorumluluk ve sürdürülebilirlik tanımlanmakta ve iç denetçilerin giderek önem kazanan bu gelişmelere yapabilecekleri katkıların geniş bir çerçevesi çizilmektedir.

Fiyat: 510 TL *
TİDE Üyeleri: 430 TL * (Aidat borcu olmayan üyeler için geçerlidir.)

Satın almak için tıklayın.

Yayın No: 9 - Gelecek Zirvesi 2015 : Gelecek için Değerlerimizi Bilmek

Yayın No: 9 - Gelecek Zirvesi 2015 : Gelecek için Değerlerimizi Bilmek

TİDE Akademik İlişkiler Komitesi’nin projelerinden biri olan TİDE Gelecek Okulu kapsamında 8 Mayıs 2015 tarihinde ilki Gelecek Zirvesi “ Gelecek İçin Değerlerimizi Bilmek” teması ile Çanakkale de gerçekleştirildi.  Çanakkale Zaferi’nin 100. yılı olması vesilesi ile Çanakkale’de gerçekleştirdiğimiz bu etkinlikle geleceğimizin teminatı olarak gördüğümüz gençlerimizin Çanakkale ruhunu; bu ruhun özünde yer alan “değer bilme” ve “dayanışma” duygularını pekiştirmeyi amaçladık.  İki gün süren bu etkinlikte, gençlerimizin bu anlayışı benimserken, iş dünyasına da hazırlanmalarını istedik. Bu amaçla, farklı disiplinlerden, kendi alanında uzman birçok uzmanı davet ettik. Bu çağrımıza olumlu karşılık vererek bizimle amaç birlikteliği yaptığınız için teşekkür ediyoruz. Bu etkinlikte yapılan konuşma ve sunumların, daha fazla kişiye ulaştırılması ve kalıcı olması için kitaplaştırdık. “Gelecek Zirvesi 2015: Gelecek İçin Değerlerimizi Bilmek” ismiyle yayınladık.

Ücretsiz

PDF olarak indirin.

Yayın No: 8 - Kampüsten Geleceğe: Kariyerimi Şekillendirirken İç Denetim

Yayın No: 8 - Kampüsten Geleceğe: Kariyerimi Şekillendirirken İç Denetim

İç denetim hakkındaki bilgilerin büyük çoğunluğuna internet yoluyla ulaşabildiğimiz günümüzde, ülkemizin ve meslek ailemizin geleceği üniversite öğrencileri için kariyer seçimlerinde yol gösterici olmak, iç denetimi kariyer seçiminde bir fırsatı olarak sunmak; iç denetimi teknik olmayan, sistematik bir şekilde tanıtmak amacıyla “Kampüsten Geleceğe: Kariyerimi Şekillendirirken İç Denetim” kitabı Türkiye İç Denetim Enstitüsü yayınları arasında yayımlandı.
 
“Öğrenciliği Değerlendirirken, Kariyeri Şekillendirirken, İç Denetimi Öğrenirken ve İç Denetçi Olurken” ana bölümlerinden oluşan kitapta ayrıca Akademik İlişkiler Komitesi ve TİDE hakkında tanıtıcı bilgiler de yer almaktadır.
 
Ethem Yenigün’ün yazarlığını yaptığı, TİDE Kurucu ve Onursal Başkanı Ali Kamil Uzun’un, Yönetim Kurulu Başkanı Gürdoğan Yurtsever’in, Akademik İlişkilerden Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Nuran Cömert’in ve Prof. Dr. Ömer Lalik’in önsözleriyle katkıda bulunduğu kitabın sonunda ayrıca “İç Denetim Hakkında Bilgi Alınabilecek Kaynaklar” kısmına da yer verilerek, iç denetimi detaylı öğrenmek isteyenler için bir kaynakça önerisi sunuldu.

Ücretsiz

PDF olarak indirin.

Yayın No: 7 - Akademik Forum 2014

Yayın No: 7 - Akademik Forum 2014

Kitapta; Türkiye İç Denetim Enstitüsü (TİDE)’nün, Muhasebe Öğretim Üyeleri Bilim ve Dayanışma Vakfı (MÖDAV) ile birlikte Galatasaray Üniversitesi ev sahipliğinde, 9 Mayıs 2014 tarihinde, “Mesleki Mükemmelliğin Akademik Geleceği; Araştırma, Eğitim, Kariyer” temasıyla gerçekleştirdiği üçüncü Akademik Forum’da sunulan bilimsel tebliğler ve konuşmalar yer alıyor.

Ücretsiz

PDF olarak indirin.

Yayın No: 6 - Sosyal Medya - Kurumsal Yönetim ve Risk Rehberi

Yayın No: 6 - Sosyal Medya - Kurumsal Yönetim ve Risk Rehberi

Dünyanın saygın ve büyük markalarına danışmanlık hizmeti sunan sosyal medya ve halkla ilişkiler strateji uzmanı Peter Scott ile İç Denetim Mesleğinin önde gelen isimlerinden olan Mike Jacka’nın birlikte kaleme aldığı kitabın çevirisini Tuğrul Bozbey yaptı. Editörlüğünü Baki Enis Balakbabalar ve Selman Ortaköy’ün yaptığı kitap, Akademik İlişkiler Komitesi ve Yayın Komitesinin katkılarıyla yayına hazırlandı. Kitap, çalıştığı kuruma değer katmak isteyen bütün profesyoneller için kurumsal sosyal medya stratejisinin hazırlanması, sosyal medya politikalarının oluşturulması, sosyal medyanın takip edilerek kuruma olan etkilerinin ölçülmesi, sosyal medya fırsat ve risklerinin belirlenerek yönetilmesi ve kurumun sosyal medya faaliyetlerinin denetlenmesi konularında rehberlik yapıyor. Ülkemizi, çalıştığımız kurumları, paydaşlarını ve bireyleri etkileyen sosyal medya fenomeni gittikçe popülaritesini artırırken TİDE olarak bu yayınla meslektaşlarımıza fayda sağlamayı hedefledik. Kitabın mesleğimiz ve bütün paydaşlarımız için yararlı olmasını diliyoruz.

Ücret: 80 TL *

Satın almak için tıklayın.

Yayın No: 5 - Akademik Forum 2012

Yayın No: 5 - Akademik Forum 2012

Kitapta, Türkiye İç Denetim Enstitüsü’nün, İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi ve Muhasebe Öğretim Üyeleri Bilim ve Dayanışma Vakfı (MÖDAV) ile birlikte 16 Mayıs 2012 tarihinde “Denetim Mesleğinin Gelişimi ve Beklentiler” temasıyla gerçekleştirdiği ikinci Akademik Forum olan Akademik Forum 2012’de sunulan bilimsel tebliğler ve konuşmalar yer alıyor.

Ücretsiz

PDF olarak indirin.

Yayın No: 4 - Meslekte Mükemmelliğin Küresel Paydaşı: Türkiye İç Denetim Enstitüsü

Yayın No: 4 - Meslekte Mükemmelliğin Küresel Paydaşı: Türkiye İç Denetim Enstitüsü

Türkiye İç Denetim Enstitüsü Yönetim Kurulu Üyesi ve Başkan Yardımcısı Gürdoğan Yurtsever tarafından yazılan, Editörlüğü Türkiye İç Denetim Enstitüsü Kurucu ve Onursal Başkanı Ali Kamil Uzun tarafından yapılan, Serpil Kaya tarafından yayına hazırlanan, yüzden fazla kişinin katkıda bulunduğu, Uluslararası İç Denetçiler Enstitüsü (IIA) Başkanı Richard Chambers, Avrupa İç Denetim Enstitüleri Konfederasyonu (ECIIA) Başkanı Marie-Hélène LAIMAY ve Türkiye İç Denetim Enstitüsü (TİDE) Başkanı Özlem Aykaç İğdelipınar Yazıcı'nın önsözlerinin bulunduğu kitabın meslektaşlar, akademisyenler ve konuyla ilgilenenler için bir başvuru kitabı olmasını umuyoruz.

Ücretsiz

PDF olarak indirin.

Yayın No: 3 - İç Denetim, Kurumsal Yönetim, Risk Yönetimi ve İç Kontrol

Yayın No: 3 - İç Denetim, Kurumsal Yönetim, Risk Yönetimi ve İç Kontrol

Sayın Çetin Özbek tarafından kaleme alınan ve günümüz iç denetim mesleğini her yönüyle inceleyen, kurumsal yönetim, risk yönetimi,iç kontrol kavramlarının içeriği ile uluslararası standartlara uygun bir iç denetim faaliyetinin sözkonusu kavramlar ışığında bir kurumda nasıl uygulanabileceğini ele alan ülkemizdeki ilk kaynak çalışma niteliği taşıyan kitap, TİDE tarafından yayına hazırlanmıştır.

Fiyat: 100 TL *
TİDE Üyeleri: 75 TL * (Aidat borcu olmayan üyeler için geçerlidir.)
Tam Zamanlı Öğrenci: 50 TL **

Stoğumuzda bulunmamaktadır.

Yayın No: 2 - Akademik Forum 2010

Yayın No: 2 - Akademik Forum 2010

Kitapta, Türkiye İç Denetim Enstitüsü'nün, Marmara Üniversitesi ve Muhasebe Öğretim Üyeleri Bilim ve Dayanışma Vakfı (MÖDAV) ile birlikte 13 Mayıs 2010 tarihinde "İç Denetim Mesleğinin Akademik Gelişiminde İş Dünyasının Beklentileri, Üniversitelerimizin İhtiyaçları" temasıyla gerçekleştirilen ilk Akademik Forum olan Akademik Forum 2010'da sunulan bilimsel tebliğler ve konuşmalar yer alıyor.

Ücretsiz

PDF olarak indirin.

Yayın No: 1 - Türkiye'de İç Denetim Üzerine Yapılan Akademik Çalışmaların Analizi: 1985-2010

Yayın No: 1 - Türkiye'de İç Denetim Üzerine Yapılan Akademik Çalışmaların Analizi: 1985-2010

Türkiye İç Denetim Enstitüsü Akademik İlişkiler Komitesi tarafından hazırlanan çalışmada, iç denetim alanında 1985-2010 yılları arasında yapılmış olan yüksek lisans ve doktora çalışmaları ortaya koyuluyor ve analiz ediliyor.

Ücretsiz

PDF olarak indirin.
* Kitaplarda KDV istisnası uygulanmaktadır.

** Öğrenci belgelerinizi tide@tide.org.tr adresine göndermeniz gerekmektedir.