Mesleki Unvan Sertifikaları / Sınavları ile İlgili Sorular

Sınav sürecinin başvuru adımları ;

 • https://global.theiia.org/Pages/globaliiaHome.aspx bağlantısından üye olan kişiler sign in yaparak IIA ‘in web sitesine üye girişi yapmalıdır ( şifrenizi henüz belirlemediyseniz IIA ID numaranızı yazarak şifremi unuttum adımından temin edebilirsiniz)
 • Üye girişi ile yada üye değilseniz doğrudan IIA ekranına giriş yapıp ACCESS CCMS başlığını takip ederek https://ccms.theiia.org/ bağlantısındaki ekrana gelmelisiniz.
 • Hesap Oluştur adımından ilerlemelisiniz.
 • Açılan ekranda zorunlu alanları doldurarak Kabul et ve Gönder seçeneğini tıklamalısınız.
 • Kişisel Bilgiler ekranını Türkçe karakter kullanmadan doldurmalısınız.
 • Hesabınızı oluşturduktan sonra YENİ SERTİFİKASYONLAR İÇİN BAŞVUR adımından ilk başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.
 • İlk başvuru adımından sonra 90 gün içerisinde, size ait gerekli evrakların sisteme girişi yapılmalıdır ( kimlik fotokopisi , diploma fotokopisi , karakter referans formu ve deneyiminiz yeterli ise deneyim doğrulama formu )
 • Tüm evraklarınızın onayından sonra size e-posta gönderilerek sınav başvurusu yapabileceğinizi iletecektir.
 • Bu aşamada siz yine DEVAM EDEN PROGRAMLAR adımından hangi bölüm için başvuru yapmak istiyorsanız ilgili formu doldurmalısınız.
 • IIA size otorizasyon verdiğinde hem tarafınıza e-posta iletilecek hem de CCMS ekranında 6 aylık otorizasyon detayını görebiliyor olacaksınız.
 • Sınav için dil tercihinizi de bu ekranda yapıyor olacaksınız.
TİDE üyeliği pasif olan kişiler sertifikasyon sürecindeki indirimden yararlanamazlar. İndirimden yararlanabilmek için aktif statüye sahip olmanız gerekir aidat ödemeniziyaparak statünüzü aktif duruma getirebilirsiniz.
Sertifikasyon sınav tarihleri ve ücretlerine https://www.tide.org.tr/page/119/Sinav-T-ve-U linkinden ulaşabilirsiniz.
Resmi olmayan sınav sonucu sınav bitiminde tarafınıza bildirilecektir.
Sınavı geçmek için gereken kesin soru sayısı sınavdan sınava değişiklik gösterebileceğinden, tüm ham puanlar (doğru yanıt sayısı), 250 ile 750 puan arasında değişen bir puanlama ölçeğine dönüştürülür. Bu ölçeğe göre bir IIA sınavını geçmek için 600 puan ya da daha üstü bir puan gerekmektedir.
Sertifikasyon programına ilk başvuru yaptıktan sonra 90 gün içinde evraklarınızı ( kimlik fotokopisi , diploma fotokopisi , karakter referans formu ve deneyiminiz yeterli ise deneyim doğrulama formu) sisteme online olarak yüklemeniz gerekmektedir.
CCMS sisteminde Programımı Yönet adımından IIA sertifika sahibi meslektaşınız veya yöneticinizin bilgilerini doldurarak deneyiminizi belgeleyebilirsiniz.
Başarısız olunan sınavı tekrar almak için 30 gün beklemeli ve ücretini tekrar ödemelisiniz.
CCMS sisteminden sertifikanızı ücretsiz Pdf formatında indirebilirsiniz. Basılı talep etmeniz durumunda güncel adresinizin kayıtlı olduğunu kontrol ederek ücretli olarak sertifikanızın adresinize gönderimini sağlayabilirsiniz.
Dijital rozet uygulaması kısıtlı sayıda ülkede uygulanmakta olup, Türkiye’deki sertifikasyon sahipleri için şu an sağlanamamaktadır. IIA tarafından konu ilgili çalışmalar devam etmektedir ve 2022 yılında Türkiye için de uygulamaya geçilmesi öngörülmektedir.
TİDE Web sayfasından kampanya duyurularını takip edebilirsiniz.
CCMS de yapılan işlemlerin faturaları IIA tarafından düzenlenmektedir. CCMS hesabınızdaki Siparişlerim kısmından faturalarınızı temin edilebilirsiniz.
Sınav Başvurunuzu Türkiye’de yapıp sınav yapılan tüm ülkelerde sınava girebilirsiniz.
BÖLÜM 1 125 Adet Çoktan Seçmeli Soru 2 saat 30 dakika
BÖLÜM 2 100 Adet Çoktan Seçmeli Soru 2 saat
BÖLÜM 3 100 Adet Çoktan Seçmeli Soru 2 saat
Sınav dilini Türkçe veya İngilizce seçebilirsiniz.
Sınav dilinin Türkçe veya İngilizce seçilmesi, kazanılan sertifikanın uluslararası platformda geçerli sayılmasını etkilemez.
Program uygunluk dönemi boyunca başarısız olunan sınava yeniden ücret ödeyerek 30 gün arayla 8 defa girilebilir.
CIA sertifika süreci ilk başvuru yapıldıktan sonra 3 yıl içinde tamamlanmalıdır.
CIA sertifika süreci ek ücret ödeyerek 1 yıl daha uzatılabilir.
Sınav başvurunuzu yapıldıktan 180 gün içinde sınava girmeniz gerekmektedir.
Gleim CIA Online Hazırlık Kaynakları en yaygın kullanılan CIA hazırlık kaynağıdır detaylarına https://www.tide.org.tr/page/410/GLEIM-En-Cok-Kullanilan-CIA-Hazirlik-Kaynagi linkinden ulaşabilirsiniz.
İç denetçi olmak için belirli bir fakülte ve bölümden mezun olmak mecburiyeti yoktur. Bu tamamen şirketin kendine has ihtiyaç ve özelliklerine göre şirket tarafından belirlenen bir husustur.
CIA Başvurunuzu öğrenci olarak yapmanız ve başvurunuza kayıtlı olduğunuz üniversiteden alacağınız yeni tarihli bir “tam zamanlı öğrenci durum belgesi” eklemeniz suretiyle indirimden faydalanabilirsiniz.